avatar
Bayram Gündüz Prof. Dr. Malatya Turgut Özal University, Faculty of Engineering and Natural Sciences
Yayın 6 Hakemlik 4 CrossRef Atıf 3
6 Yayın
4 Hakemlik
3 CrossRef Atıf

Uzmanlık Alanları

Fotonik, Optoelektronik ve Optik İletişim Mühendislik

Biyografi

1983 yılında Elazığ-Baskil’de doğan Prof. Dr. Bayram GÜNDÜZ, kazandığı Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünden Lisans derecesini, Bölüm Birincisi ve Fakülte Derecesi ile 2005 yılında tamamladı. Yine aynı üniversitede 2007 yılında Yüksek Lisans derecesini ve 2011 yılında ise Doktor unvanını aldı. 2009 yılından 2019 yılı sonuna kadar Muş Alparslan Üniversitesinde Araştırma Görevlisi, Yardımcı Doçent ve Doçent olarak akademik çalışmaları yanısıra kurulum aşamasında olan Muş Alparslan Üniversitesine çeşitli idari görevleri de birlikte sürdürdü. Eser Aşamasını 5’te 5 Başarı ile tamamlayarak 13 Ekim 2017 tarihinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nde yapılan sözlü sınavını oy birliği ile Doçent Unvan ve Yetkisi almaya hak kazandı.
2019-2022 yılları arasında ise Malatya Turgut Özal Üniversitesi Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümünde Doçent olarak çalıştı. Aralık 2022’den itibaren Malatya Turgut Özal Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mühendislik Temel Bilimer Bölümünde Profesör olarak çalışmaktadır.
Prof. Dr. Bayram GÜNDÜZ, Ağustos-2018’de Oxford Üniversitesi, Clarendon- Yoğun Madde Fiziği Laboratuvarında Ziyaretçi Araştırmacı olarak bulundu. Başlıca çalışma konuları arasında organik yarıiletkenler, optoelektronik malzemeler, optoelektronik aygıtlar ve Fen Bilimleri/Fizik Eğitimi yer almaktadır. Prof. Dr. Bayram GÜNDÜZ’ün 65’i SCI, SCI-Exp kapsamındaki dergilerde yayınlanmış 210’nun üzerinde eseri bulunup ilgili eserlere binlerce atıf yapılmıştır. H-index’i 21’dir. SCI, SCI-Exp kapsamındaki ve etki faktör (impact factor)’ü yüksek farklı dergilerde 200’den fazla “Hakemlik” yapmıştır.
16 farklı TÜBİTAK ve/veya BAP Projesinde Yürütücü ve/veya Araştırmacı olarak çalışmıştır. Çok sayıda BAP, Avrupa Birliği, TÜBİTAK Bilim-Toplum ve AR-GE niteliğindeki Projelerde Uzman Danışman/Çevrimiçi Değerlendirici/Panelist/Dış Danışman olarak görev almıştır. Ayrıca, birçok Yüksek Lisans ve Doktora Tez Savunma sınavlarında jüri üyesi olarak görev yapmıştır.
Prof. Dr. Bayram GÜNDÜZ, Çin-Akademik Değişim Bilgi Merkezi tarafından AI Akademik Uzmanlık ve Akademik Editörlük görevlerine layık görülmüş ve bu alanlarda hala görev almaktadır. Ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda farklı dergilerde Editör Yardımcısı, Yayın Kurulu, Genel Yayın Yönetmeni/Alan Editörü ve Konu Editörü olarak görev yapmaktadır.
Prof. Dr. Bayram GÜNDÜZ, üst üste 4 yıl Türk Eğitim Vakfı Bölüm Birinciliği Ödülü, Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı Lisans Bölüm Birinciliği Ödülü, TÜBİTAK Türkiye Adresli Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı (UBYT) Ödülleri, En İyi Makale Ödülü (Best Paper Award), En İyi Sunum Yapan Ödülü (Best Presenter Award), Akademik Teşvik Üniversite 1.si Ödülü gibi ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda farklı ödüllere layık görülmüştür. Erasmus Programı Akademik Personel Eğitim Alma/Verme Hareketliliği kapsamında bir çok ülkeye görevli olarak gitmiştir.
Muş Alparslan Üniversitesi’nde; Bilimsel Araştırmalar-Yayınlar ve Projeler Uygulama ve Araştırma Merkezi (BAYPUAM) Müdürü, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı, Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı, Farabi Değişim Programı Ofis Başkanı, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölüm Başkanı, Fen Bilimleri Dergisi Editör Yardımcısı, Farabi Değişim Programı Koordinatör Yardımcısı, Merkezi Araştırma Laboratuarları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı gibi birçok idari görevde bulundu. Prof. Dr. Bayram GÜNDÜZ, TÜBİTAK Başkanlığı tarafından 2018-2019 döneminde 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Muş İl Temsilcisi olarak görevlendirildi. Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde; Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyon Üyesi, YÖS (Uluslararası Yabancı Uyruklu) Sınav Komisyon Üyesi, Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölüm Başkanı ve Etik Kurul Üyesi olarak görev aldı. Ayrıca, hala Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Senato Üyesi olarak görev yapmaktadır.
Prof. Dr. Bayram GÜNDÜZ, farklı ülkelerde yüz yüze ve çevrim içi düzenlenen birçok konferansa Genel Kurul, Ana Konuşmacı ve Davetli Konuşmacı olarak davet edilmiş ve katılmıştır. 1., 2. ve 4. cüsünde Konferans Komite Başkan Yardımcısı olarak görev aldığı Uluslararası Fizikokimya ve Fonksiyonel Malzemeler Konferansının 3. cüsü olan PCFM 2020 Konferansını, Malatya Turgut Özal Üniversitesi ev sahipliğinde 22-24 Eylül 2020 tarihlerinde Konferans Komite Başkanı olarak düzenlemiştir.
Prof. Dr. Bayram GÜNDÜZ, çok sayıda Lisans ve Lisansüstü dersleri vermis olup birçok öğrencinin Yüksek Lisans Tezini yönetmiş ve tamamlatmıştır. Halen Lisansüstü Eğitim Enstitüsünde ders/seminer/tez aşamasında olan birçok lisansüstü öğrencisine Danışmanlık yapmaktadır.
Evli ve üç çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce, orta düzey Arapça bilmektedir.

Kurum

Malatya Turgut Özal University, Faculty of Engineering and Natural Sciences

Yayınlar

0

98

0

413

0

246

0

232

Yayınlar

3

0

846

İnteraktif Rehber Aracı
Panel tanıtımını görmek istiyorsanız Turu Başlat' a tıklayabilirsiniz.