TAYFUN AKDEMİR 1990’DA İSTANBUL’DA DOĞDU. LİSANS EĞİTİMİNİ MERSİN ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANAT FAKÜLTESİ RESİM BÖLÜMÜNDE TAMAMLADI. 2012 VE 2016 YILLARI ARASINDA MERSİN SANAT KOLEKTFİLERİ VE CARBON COLLECTIVE İLE BİRLİKTE KOLEKTİF SANAT ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ. 2018’DE YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİNİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SANAT VE TASARIM ANASANAT DALINDA TAMAMLADI VE AYNI BÖLÜMDE SANATTA YETERLİLİK EĞİTİMİNE BAŞLADI. 2014 VE 2016 YILLARI ARASINDA ŞEREF EROL TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN METİN VE ÇÖZÜMSEL SANAT ATÖLYESİ SANAT ETKİNLİKLERİNE KATILIM GÖSTERDİ. BU ETKİNLİKLERE KATILIMIN SONUCU OLARAK CİNS-TÜR İLİŞKİSİ BAĞLAMINDA SANAT KAVRAYIŞI ANALİZİ BAŞLIKLI BİR TEZ ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ. TAYFUN AKDEMİR’İN ARAŞTIRMA ALANI İÇİNDE BİLGİ FELSEFESİ, ZİHİN FELSEFESİ, SANAT FELSEFESİ, KAVRAMSAL SANAT, FOTOĞRAF, VİDEO, GRAFİK GÖRSELLEŞTİRME VE BİLGİSAYAR TABANLI GÖRSELLEŞTİRME GİBİ ALANLAR YER ALMAKTADIR. 2016’DAN BERİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ SANAT VE TASARIM ANASANAT DALINDA ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLARAK AKADEMİK ÇALIŞMALARINI SÜRDÜREN TAYFUN AKDEMİR, BİLİMİN, SANATIN VE FELSEFENİN SINIRLARININ BELİRLENDİĞİ BİR DİZGE İÇİNDE SANAT ÇALIŞMALARINI VE ARAŞTIRMALARINI SÜRDÜRMEKTEDİR.