Dergi Kurulları

Editör Kurulu

Prof. Ahmet Hamdi ZAFER TRAKYA ÜNİVERSİTESİ Türkiye
Klasik Batı Müziğinde Yorumculuk
Prof. Dr. İlker ALP Trakya Üniversitesi Türkiye
Yakınçağ Balkan Tarihi
Prof. Cihat AŞKIN İstanbul Teknik Üniversitesi Türkiye
Klasik Batı Müziğinde Yorumculuk
Prof. Dr. Melihat TÜZÜN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ Türkiye

Melihat TÜZÜN
1970 Tekirdağ’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü’nden 2004- Sanatta Yeterlilik, 2000- Yüksek Lisans, 1997- Lisans eğitimini tamamladı. 2000 yılında Kocaeli Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Araştırma Görevlisi kadrosuna girdi. 2001-2005 MSGSÜ, Temel Eğitim Bölümünde Araştırma görevlisi olarak görev yaptı. 2006 yılında KOÜ GSF Resim Bölümünde Yardımcı Doçent, 2009 yılında Doçent oldu. 2013 yılında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim bölümünde Doçent, 2014 yılında Profesör oldu. 2018 yılında Trakya Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesine Dekan olarak atandı. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve İstanbul Ekslibris Derneği Üyesi olan sanatçı, 2015 ten bu yana Türkiye Özgün Baskıresim Sanatçıları Derneği Başkanlığını yapmaktadır. Sanatçının, 1995’te Ayşe ve Ercüment Kalmık Vakfı Özgün Baskı dalında Birincilik Ödülü vardır.
Sanatçı eserlerinde; insanın doğa ile olan etkileşimini irdeler. Somut- Soyut imgelerin birlikteliği ile zıtlıklarla oluşturulan Varoluş (Yokoluş) ve Sonsuzluk sorgusunu yapar. 12 yurt içi, 2 yurt dışı olmak üzere 14 kişisel sergisi olan sanatçının, Ulusal ve Uluslararası Bienallere, Workshoplara, Karma Sergilere katılımları vardır. Birçok Ulusal ve Uluslararası müzelerin, kamu kurum ve kuruluşların koleksiyonlarında eserleri yer almaktadır Resim, Plastik Sanatlar ve Gravür Sanatının değişik konularında makaleleri, bildirileri, kitap bölümleri olan Prof. Tüzün’ün, Non Toksik Gravür üzerine araştırmaları ve uygulamaları bulunur.

Resim
Doç. Beste TIKNAZ İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türkiye Web
Klasik Batı Müziğinde Yorumculuk

Yayın veya Danışma Kurulu

Ahmet Hamdi Zafer, ahamdizafer@trakya.edu.tr, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, DEVLET KONSERVATUVARI

Alper Müfettişoğlu, alperm@hacettepe.edu.tr, HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ, ANKARA DEVLET KONSERVATUVARI

Beste Tıknaz Modiri, beste.tiknaz@istanbul.edu.tr, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, DEVLET KONSERVATUVARI

Cihat Aşkın, info@cihataskin.com, İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Dimitris Patras, dpatras@uom.edu.gr, UNIVERSITY OF MACEDONI

Elif Tarakçı, info@eliftarakci.com, MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ

Eser Bilgeman Şakir, eser.sakir@istanbul.edu.tr, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, DEVLET KONSERVATUVARI

Gökhan Aybulus, gokhanaybulus@anadolu.edu.tr, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ, DEVLET KONSERVATUVARI

Gülnara Aziz, aziz@ankara.edu.tr, ANKARA ÜNİVERSİTESİ, DEVLET KONSERVATUVARI

İlker Alp, ilkeralp@trakya.edu.tr, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, EDEBİYAT FAKÜLTESİ

Jiannis Toulis, jtoulis@uom.edu.gr, UNIVERSITY OF MACEDONIA

Jose Enrique Bouche, bouchebabiloni.je@gmail.com, CONSERVATORIO PROFESIONAL DE MUSICA ADOLFO SALAZAR

Melihat Tüzün, melihattuzun@gmail.com, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Reyyan Yücelen Başaran, rbasaran@hacettepe.edu.tr, HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ, ANKARA DEVLET KONSERVATUVARI

Sevil Ulucan Weinstein, sevil.ulucan@istanbul.edu.tr, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, DEVLET KONSERVATUVARI

Editör

1988 yılında Ankara’da doğan Sela Can DÖKMECİ 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Lisans Bölümü giriş sınavlarını kazanarak, Kontrabas Sanat Dalı’nda profesyonel müzik eğitimine Prof. Aminbay SAPAYEV ile başladı. Bu dönemin sonunda İzmir Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Prof. Tahir SÜMER ile “Ustalık Sınıfı” çalışmalarına katıldı. 2006 yılında Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası’na katıldı ve bu zamana kadar yurtiçi ve yurt dışında çok sayıda konserde yer aldı. Aynı yıl Almanya’nın Avrupa Birliği projesi kapsamında olan ve beş farklı ülkeden müzisyenlerin katıldığı Young Philarmonie Orchestra’ ya katılmaya hak kazandı. Bu orkestra ile Almanya ve İsviçre’de konserler verdi. 2008-2009 eğitim-öğretim yılında yurtiçi öğrenci değişim programına başvurdu ve Ankara Hacettepe Devlet Konservatuvarı’ na kabul edildi. Burada Prof. Alper MÜFETTİŞOĞLU ve Prof. Burak KARAAĞAÇ’dan kontrabas, Prof.Erol ERDİNÇ’den orkestra ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası viyola grup şefi Selim ÖĞÜT’ten oda müziği dersleri aldı. Hacettepe Senfoni Orkestrası ve Hacettepe Oda Orkestrası ile kontrabas grup şefi olarak konserler verdi. 2009 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kontrabas Sanat Dalı Lisans bölümünden mezun oldu. 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Yüksek Lisans Programına katılmaya hak kazandı. Aynı dönemde Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümünde kontrabas dersleri vermek üzere Sözleşmeli Öğretim Elemanı olarak göreve başladı. 2010-2011 eğitim-öğretim döneminde Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın açmış olduğu Sözleşmeli Öğretim Elemanı alım sınavını kazanarak bu okulda da kontrabas dersleri vermeyi sürdürdü. 2012 yılında Yüksek Lisans programından mezun oldu. 2013 yılında Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Anasanat Dalı Sanatta Yeterlik programına kabul edildi. 2014 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı. Sanatta Yeterlik programından 2018 yılında başarı ile mezun oldu. Aynı yıl Bursa Bölge Senfoni Orkestrası’na misafir sanatçı olarak davet edildi. Solo, oda müziği ve orkestra çalışmalarının yanı sıra 2019 yılından beri Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Doktor Öğretim Üyesi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Klasik Batı Müziğinde Yorumculuk

Editör Yardımcısı

Dr. Öğretim Görevlisi Bilge Su KARACA TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, DEVLET KONSERVATUVARI 0000-0002-3928-6136 Türkiye Web

* 2022-2023 / Certificate / Council of Higher Education / Program for Writing a Scientific Text in a Foreign Language for Young Researchers with a PhD *

 

2001 yılında Atatürk Uygulama İlköğretim Okulu'nda eğitimine başladı. Aynı zamanda Borusan Müzik Atölyesi'ne devam etti.

2002 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın ilköğretim kısmında eğitimine devam etti. Özgür GÜVEN, Akın ARABOĞLU, Devlet Devrim ÖZTAŞ, Gülnare TARKUM ve Murat HÜSEYİNOV ile piyano çalıştı.

2009 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın lise kısmında eğitimine devam etti. Metin ÜLKÜ ile piyano; Nilay KARADUMAN ile oda müziği çalıştı.

Sanat yönetmenliğini Spyros SAKKAS’ın yaptığı, Gürer AYKAL yönetimindeki Iannis Xenakis’in “Oresteia” adlı eserinin 21 Haziran 2010 tarihinde 38. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Aya İrini Müzesi’ndeki ve 18 Temmuz 2011 tarihinde Fransa’nın Montpellier şehrinde, Le Corum salonundaki sahnelenmesinde yer aldı.

2011-2012 yılları arasında TRT İstanbul Gençlik Korosu’nda, Gökçen KORAY yönetiminde, mezzo soprano olarak çalışmalarını sürdürdü.

2012 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın Piyano bölümüne girdi. Gökçe GÜVEN ile piyano; Hande GÜNALAN, Zerrin TAN, Musa Eren İŞKODRALI ve Elis ARABOĞLU ile oda müziği çalıştı.

2018 yılında İtalya’daki Conservatorio di Musica “Arrigo Boito” di Parma’da düzenlenen 3rd Mediterranean Violoncello Class Meeting ve 2019 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda düzenlenen 4th Mediterranean Violoncello Class Meeting kapsamında düzenlenen etkinliklerde korrepetitörler arasında yer aldı.

2016 yılında başladığı Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün Müzik bölümünün sanatta yeterlik programı kapsamında, Gülnare TARKUM danışmanlığında, “Fryderyk Franciszek Chopin'in Polonezlerinin Bestecinin Müzikal Anlayışı Açısından İncelenmesi” adlı tezi ile bütünleşik sanatta yeterlik çalışmasını tamamlayarak 2021 yılında mezun olmuştur.

2016 yılında Trakya Üniversitesi Devlert Konservatuvarı'nda öğretim elemanı olarak başladığı görevine, 2022 yılından itibaren öğretim görevlisi olarak devam etmektedir.

Klasik Batı Müziğinde Yorumculuk, Müzik Eğitimi, Müzik Performansı, Müzik (Diğer)

Creative Commons Lisansı
Balkan Müzik ve Sanat Dergisi  Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.