Yıl 2020, Cilt 13 , Sayı 1, Sayfalar 95 - 104 2020-03-20

Quasilineer Uzaylarda Biquasilineer Fonksiyoneller ve Bazı Sonuçları
Biquasilinear Functionals on Quasilinear Spaces and Some Related Results

Hacer BOZKURT [1] , Yılmaz YILMAZ [2]


Bu çalışmada quasilineer fonksiyonel analizde yeni bir kavram olan biquasilineer fonksiyonel kavramını tanımladık. Bilineer fonksiyonel kavramında olduğu gibi biquasilineer fonksiyonel ve kuadratik form kavramlarında da bir iç çarpım quasilineer uzayına ihtiyaç duyulmadığını gördük.  Bu fonksiyonelleri herhangi bir quasilineer uzayında tanımlayabildik. Çalışmamızda bu yeni kavramı verdikten sonra Hilbert quasilineer uzaylarda biquasilineer fonksiyoneller teorisi üzerine dikkate değer bazı örnekler verdik. Ve yine bu teori üzerine bazı teoremler ve ispatlarını çalışmamızda sunduk.

In this paper, we will present the notion of the biquasilinear functional which is a new concept of quasilinear functional analysis. Just like bilinear functional, the notions of a biquasilinear functional and a quadratic form do not want to the constitution of an inner product quasilinear space. We were able to define these functionals in any quasilinear space. After giving this new notion, we discuss some examples and prove some theorems for considerable exercises to the theory of biquasilinear functionlas in Hilbert quasilinear spaces.
  • Alefeld G., Mayer G., (2000). “Interval Analysis: Theory and Applications”, Jurnal of Computational and Applied Mathematics, (121),421-464.
  • Aseev S.M., (1986). “Quasilinear operators and their application in the theory of multivalued mappings”, Proceeding of the Steklov Institute of Mathematics, (2),23-52.
  • Banazılı H.K., (2014). “On Quasilinear Operators Between Quasilinear Spaces”, İnönü University Graduate School of Natural and Applied Sciences, Master Thesis (Printed).
  • Bozkurt H., Yılmaz Y., (2016a). “New Inner Product Quasilinear Spaces on Interval Numbers”, Journal of Function Spaces, Vol. 2016, Article ID 2619271:9 pages.
  • Bozkurt H., Yılmaz Y., (2016b). “Some New Results on Inner Product Qusilinear Spaces”, Cogent Mathematics, 3:1194801:10 pages.
  • Bozkurt H., Yılmaz Y., (2016c). “On Inner Product Quasilinear Spaces and Hilbert Quasilinear Spaces”, Information Science and Computing, Vol. 2016, Article ID ISC671116:12 pages.
  • Çakan S., Yılmaz Y., (2015). “Normed Proper Quasilinear Spaces”, Journal of Nonlinear Sciences and Applications, (8),816-836.
  • Laksmikantham V., Gnana Bhaskar T., Vasundhara Devi J., (2006). “Theory of set differential equations in metric spaces”, Cambridge Scientic Publishers, Cambridge.
  • Levent H., Yılmaz Y., (2018a). “Hahn-Banach extension theorem for interval-valued functions and existence of quasilinear functionals”, New Trends in Mathematical Sciences, NTMSC6(2),19-28.
  • Levent H., Yılmaz Y., (2018b). “Translation, Modulation and Dilation Systems in Set-Valued Signal Processing”, Carpathian Mathematical Publications, 10(1),143-164.
  • Rojas Medar M.A., Jimenez Gamerob M.D., Chalco Canoa Y., Viera Brandao A.J., (2005). “Fuzzy quasilinear spaces and applications”, Fuzzy Sets and Systems (152),173-190.
  • Yılmaz Y., Bozkurt H., Çakan S., (2016). “On Orthonormal Sets in Inner Product Quasilinear Spaces”, Creative Mathematics and Informatics, 25(2)2, 237-247.
Birincil Dil en
Konular Mühendislik
Bölüm Makaleler
Yazarlar

Orcid: 0000-0002-2216-2516
Yazar: Hacer BOZKURT (Sorumlu Yazar)
Kurum: BATMAN ÜNİVERSİTESİ
Ülke: Turkey


Orcid: 0000-0003-1484-782X
Yazar: Yılmaz YILMAZ
Kurum: İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ
Ülke: Turkey


Tarihler

Yayımlanma Tarihi : 20 Mart 2020

Bibtex @araştırma makalesi { erzifbed664675, journal = {Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi}, issn = {1307-9085}, eissn = {2149-4584}, address = {}, publisher = {Erzincan Üniversitesi}, year = {2020}, volume = {13}, pages = {95 - 104}, doi = {10.18185/erzifbed.664675}, title = {Quasilineer Uzaylarda Biquasilineer Fonksiyoneller ve Bazı Sonuçları}, key = {cite}, author = {BOZKURT, Hacer and YILMAZ, Yılmaz} }
APA BOZKURT, H , YILMAZ, Y . (2020). Quasilineer Uzaylarda Biquasilineer Fonksiyoneller ve Bazı Sonuçları. Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi , 13 (1) , 95-104 . DOI: 10.18185/erzifbed.664675
MLA BOZKURT, H , YILMAZ, Y . "Quasilineer Uzaylarda Biquasilineer Fonksiyoneller ve Bazı Sonuçları". Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi 13 (2020 ): 95-104 <https://dergipark.org.tr/tr/pub/erzifbed/issue/53239/664675>
Chicago BOZKURT, H , YILMAZ, Y . "Quasilineer Uzaylarda Biquasilineer Fonksiyoneller ve Bazı Sonuçları". Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi 13 (2020 ): 95-104
RIS TY - JOUR T1 - Quasilineer Uzaylarda Biquasilineer Fonksiyoneller ve Bazı Sonuçları AU - Hacer BOZKURT , Yılmaz YILMAZ Y1 - 2020 PY - 2020 N1 - doi: 10.18185/erzifbed.664675 DO - 10.18185/erzifbed.664675 T2 - Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi JF - Journal JO - JOR SP - 95 EP - 104 VL - 13 IS - 1 SN - 1307-9085-2149-4584 M3 - doi: 10.18185/erzifbed.664675 UR - https://doi.org/10.18185/erzifbed.664675 Y2 - 2020 ER -
EndNote %0 Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi Quasilineer Uzaylarda Biquasilineer Fonksiyoneller ve Bazı Sonuçları %A Hacer BOZKURT , Yılmaz YILMAZ %T Quasilineer Uzaylarda Biquasilineer Fonksiyoneller ve Bazı Sonuçları %D 2020 %J Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi %P 1307-9085-2149-4584 %V 13 %N 1 %R doi: 10.18185/erzifbed.664675 %U 10.18185/erzifbed.664675
ISNAD BOZKURT, Hacer , YILMAZ, Yılmaz . "Quasilineer Uzaylarda Biquasilineer Fonksiyoneller ve Bazı Sonuçları". Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi 13 / 1 (Mart 2020): 95-104 . https://doi.org/10.18185/erzifbed.664675
AMA BOZKURT H , YILMAZ Y . Quasilineer Uzaylarda Biquasilineer Fonksiyoneller ve Bazı Sonuçları. Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi. 2020; 13(1): 95-104.
Vancouver BOZKURT H , YILMAZ Y . Quasilineer Uzaylarda Biquasilineer Fonksiyoneller ve Bazı Sonuçları. Erzincan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi. 2020; 13(1): 104-95.