Araştırma Makalesi
BibTex RIS Kaynak Göster

Beta Fonksiyonları Yardımı ile Yapılan Sheffer Polinomlarını İçeren Operatörlerin Bir Genellemesi

Yıl 2025, Cilt: 6 Sayı: 2, 375 - 383, 29.11.2025
https://doi.org/10.63716/guffd.1728135

Öz

Bu çalışmada, Sheffer polinomlarını içeren yeni bir Beta tipli operatör sınıfı tanıtılmaktadır. Bu operatörlerin yaklaşım özellikleri, Korovkin tipli teorem yardımıyla incelenmektedir. Ayrıca, yakınsama hızı; süreklilik modülü, ikinci mertebeden süreklilik modülü ve Petree K-fonksiyoneli kullanılarak belirlenmektedir. Elde edilen sonuçların uygulanabilirliğini göstermek amacıyla, Bell, Toscano ve Laguerre polinomları gibi Sheffer tipli polinom dizileri kullanılarak çeşitli örnekler verilmekte ve hata kestirimleri süreklilik modülüne göre hesaplanmaktadır.

Kaynakça

  • Mazhar, S. M., & Totik, V. (1985). Approximation by modified Szasz operators. Acta Scientiarum Mathematicarum, 49, 257–269.
  • Szász, O. (1950). Generalization of S. Bernstein’s polynomials to the infinite interval. Journal of Research of the National Bureau of Standards, 45, 239–245.
  • Jakimovski, A., & Leviatan, D. (1969). Generalized Szász operators for the approximation in the infinite interval. Mathematica (Cluj), 11, 97–103.
  • Ciupa, A. (1995). A class of integral Favard–Szász type operators. Studia Universitatis Babeş-Bolyai Mathematica, 40(1), 39–47.
  • Ismail, M. E. H. (1974). On a generalization of Szász operators. Mathematica (Cluj), 16(2), 259–267.
  • Sucu, S., & Büyükyazıcı, İ. (2012). Integral operators containing Sheffer polynomials. Bulletin of Mathematical Analysis and Applications, 4(4), 56–66.
  • Gavrea, I., & Rasa, I. (1993). Remarks on some quantitative Korovkin-type results. Revue d’Analyse Numérique et de Théorie de l’Approximation, 22(2), 173–176.
  • Zhuk, V. V. (1989). Functions of the Lip1 class and S. N. Bernstein’s polynomials. Vestnik Leningradskogo Universiteta. Matematika, Mekhanika, Astronomiya, 1, 25–30.
Toplam 8 adet kaynakça vardır.

Ayrıntılar

Birincil Dil Türkçe
Konular Yaklaşım Teorisi ve Asimptotik Yöntemler
Bölüm Araştırma Makalesi
Yazarlar

Gürhan İçöz 0000-0003-1204-9517

Handenur Özdemir Bu kişi benim 0009-0003-2938-8918

Yayımlanma Tarihi 29 Kasım 2025
Gönderilme Tarihi 26 Haziran 2025
Kabul Tarihi 12 Kasım 2025
Yayımlandığı Sayı Yıl 2025 Cilt: 6 Sayı: 2

Kaynak Göster

APA İçöz, G., & Özdemir, H. (2025). Beta Fonksiyonları Yardımı ile Yapılan Sheffer Polinomlarını İçeren Operatörlerin Bir Genellemesi. Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dergisi, 6(2), 375-383. https://doi.org/10.63716/guffd.1728135
AMA İçöz G, Özdemir H. Beta Fonksiyonları Yardımı ile Yapılan Sheffer Polinomlarını İçeren Operatörlerin Bir Genellemesi. GÜFFD. Kasım 2025;6(2):375-383. doi:10.63716/guffd.1728135
Chicago İçöz, Gürhan, ve Handenur Özdemir. “Beta Fonksiyonları Yardımı ile Yapılan Sheffer Polinomlarını İçeren Operatörlerin Bir Genellemesi”. Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dergisi 6, sy. 2 (Kasım 2025): 375-83. https://doi.org/10.63716/guffd.1728135.
EndNote İçöz G, Özdemir H (01 Kasım 2025) Beta Fonksiyonları Yardımı ile Yapılan Sheffer Polinomlarını İçeren Operatörlerin Bir Genellemesi. Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dergisi 6 2 375–383.
IEEE G. İçöz ve H. Özdemir, “Beta Fonksiyonları Yardımı ile Yapılan Sheffer Polinomlarını İçeren Operatörlerin Bir Genellemesi”, GÜFFD, c. 6, sy. 2, ss. 375–383, 2025, doi: 10.63716/guffd.1728135.
ISNAD İçöz, Gürhan - Özdemir, Handenur. “Beta Fonksiyonları Yardımı ile Yapılan Sheffer Polinomlarını İçeren Operatörlerin Bir Genellemesi”. Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dergisi 6/2 (Kasım2025), 375-383. https://doi.org/10.63716/guffd.1728135.
JAMA İçöz G, Özdemir H. Beta Fonksiyonları Yardımı ile Yapılan Sheffer Polinomlarını İçeren Operatörlerin Bir Genellemesi. GÜFFD. 2025;6:375–383.
MLA İçöz, Gürhan ve Handenur Özdemir. “Beta Fonksiyonları Yardımı ile Yapılan Sheffer Polinomlarını İçeren Operatörlerin Bir Genellemesi”. Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dergisi, c. 6, sy. 2, 2025, ss. 375-83, doi:10.63716/guffd.1728135.
Vancouver İçöz G, Özdemir H. Beta Fonksiyonları Yardımı ile Yapılan Sheffer Polinomlarını İçeren Operatörlerin Bir Genellemesi. GÜFFD. 2025;6(2):375-83.