ISSN: 2149-2344
e-ISSN: 2149-2344
Başlangıç: 2015
Yayıncı: Hüseyin OKUR
Kapak Resmi
       

Duyuru: Dergimize gönderilecek makalelerde en az 750 kelimelik genişletilmiş ingilizce özet (extended abstract) bulunması gerekmektedir.

images?q=tbn:ANd9GcTDVDHtD8ER9IgvduM_kq_MY_rnn8hsDCKmk4Cqd53AjFqGKc1m&s 

İhya, Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda 2 kez yayınlanan hakemli bir dergidir. Dergimize gönderilen makaleler için herhangi bir ücret talep edilmez. Tamamen ücretsiz bir dergidir. 
Akademik bir dergi olan İhya, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel niteliklere sahip çalışmaları yayınlayarak ilahiyat ve sosyal bilimler alanında bilgi birikimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Derginin yayın dili Türkçe’dir. Ayrıca Arapça ve İngilizce bilimsel çalışmalar da yayınlanır. 

Dergiye gönderilen makaleler çift taraflı kör hakemlik uygulamasına tabi tutulur. Ayrıca intihale mahal vermemek adına tüm gönderiler iThenticate programı ile intihal taramasından geçirilmektedir.
Dergimizin kapsamı genel olarak aşağıdaki alanlardan oluşmaktadır:
Temel İslam Bilimleri: Kur’an-ı Kerim, Hadis, Tefsir, İslam Hukuku, Kelam, İslam Mezhepleri Tarihi, Tasavvuf ve Arap Dili ve Edebiyatı;
Felsefe ve Din Bilimleri: İslam Felsefesi, Din Felsefesi, Mantık, Din Psikolojisi, Din Sosyolojisi, Din Eğitimi ve Dinler Tarihi;
İslam Tarihi ve Sanatları: İslam Tarihi, İslam Sanatları Tarihi, Türk-İslam Edebiyatı ve Dini Musiki

2023 - Cilt: 9 Sayı: 2

A Uluslararası İslam Araştırmaları Dergisi, 2017'den bu yana TR DİZİN ULAKBİM tarafından taranmaya başlamıştır. Ayrıca, Citefactor, Rootindex, DRJI index, ResearchBib, Sobiad İndex, Scientific Indexing Services, İdealonline ve Eurasian Scientific Journal Index  gibi ulusal ve uluslararası indexler tarafından da taranmaktadır. İsam ve Base Bielefeld Academic Search tarafından taranmaktadır.


             

1200px-Cc_by-nc_icon.svg.png