Yazım Kuralları

UBED'e gönderilen aday makaleler yayın, yazım, nitelik, kapsam, araştırma ve etik kurallara uygunluk açısından ön incelemeye tabi tutulur. Makale yazımında genel kurallar aşağıda verilmiştir. Daha ayrıntılı kurallar UBED-Makale Şablonu'nda yer almaktadır, lütfen dikkatlice inceleyiniz. Şablona uygun yüklenmeyen makaleler dikkate alınmayacak, kurallara uygun olmayan makaleler düzenlenmesi için yazara geri gönderilecektir.


• Ana metin Palatino Linotype yazı tipi ile yazılır. Başlıklar 11, ana metin 10 punto büyüklüğündedir.
• Metin iki yana yaslı olarak ayarlanır.
Her yeni başlıktan sonra paragraf başları 1,25 cm içeriden başlamalı, daha fazla boşluk verilmemelidir.
Satır aralığı ve girintiler önce 0nk sonra 0nk olarak, hizalama seçeneği ise yaslanmış ve gövde metni olarak belirlenecektir. Paragraf geçişlerinde her paragraf arası bir satır boşluk bırakılır. Lütfen tüm metin için satır aralığı ve girintileri önce 0nk sonra 0nk olarak ayarladığınızdan emin olunuz, aksi takdirde bir satır boşluk vermeniz gerektiğinde bu boşluk boyutu fazla olacağı için metin biçimlendirmesini bozacaktır.
Satır aralığı 1,0 olarak ayarlanır.


Metin içi atıf gösterimlerinde ve kaynakça yazımında APA 7 kuralları dikkate alınacaktır. Lütfen yeni değişiklikleri inceleyiniz. Ayrıntılar için bkz. APA 7 resmi sitesiÖNEMLİ NOT: Makaleler; 1- Türkçe ve İngilizce özet ve ana metinin yer aldığı "Tam Metin Dosyası", 2- yazar(lar)ın isim, kurum ve iletişim bilgisi ile makalenin tez, proje ya da bildiri sunum bilgilerinin yer aldığı “Başlık Sayfası”nı içeren ek dosya olmak üzere 2 word dosyası ve 3-Telif Hakkı Formu, 4-Etik kurul gerektiren çalışmalar için Etik Kurul Onay Belgesi 5- Benzerlik oranı % 25’i geçmeyen İntihal/Benzerlik Raporunu olmak üzere 5 gerekli dosyayı yüklemelidir.

İntihal/Benzerlik Raporunu ilk gönderimde yükleme tercihi yazarlarındır; ancak araştırma yayına kabul edildiği takdirde yayına hazır hali için ilgili raporun yüklenmesi zorunludur.