Şengül Altun Öney 1976 Kocaeli Gölcük de doğmuştur. İlk,orta ve lise öğrenimini Gölcükte tamamlamıştır. Lisans eğitimi İstanbul teknik üni. Türk Müziği Devlet konservatuarında tamamladıklan sonra, yüksek lisansını İtü. Sosyal Bilimler enstitüsü müzikoloji müzik teorisi programında başarıyla tamamlamıştır. Halen İTÜ'de müzikoloji müzik teorisi Doktora programında , tez aşamasında akademik çalışmalarına devam etmektedir.