Yazım Kuralları

ERGONOMİ Dergisi’nde, ergonomi odaklı kuramsal ve uygulamalı araştırma niteliklerinde makaleler yayımlanır.

Makaleler Türkçe veya İngilizce olabilir.

Ana Metin: Özet, Giriş, Bilimsel Yazın Taraması, Yöntem, Sonuçlar, Tartışma  (varsa Teşekkür), Çıkar Çatışması  ile Kaynaklar yer alır.  Metin içinde yazar veya yazarların ad–soyad ve iletişim bilgileri kesinlikle yer almamalıdır.  Bilimsel yazın taraması, Giriş kesiminde de verilebilir.   Tablo ve şekiller ile ekler, bu dosyada yer alır.

Sayfa Düzeni: Dergide yayımlanması istenen makaleler, standart A4 boyutunda (210*297 mm) üst 30 mm, alttan 25 mm ve yan kenarlarda 15 mm boşluk olacak şekilde iki sütun halinde hazırlanmalıdır. 

Yazı Karakterleri: Makaleler Windows uyumlu Word kelime işlemcide, tümüne Cambria stili 10 punto uygulanmalıdır. Paragraflar satır başından (tab yok) başlatılmalı ve her paragraf öncesi 6 punto boşluk olmalıdır.

Makale, özet ve kaynaklar dahil, 8.000 kelimeyi aşmamalıdır.  

Makale Başlığı: Makalenin dilinde olmak üzere başlık, 12 punto kalın yazı stilinde, 80 karakteri aşmamak kaydıyla, ortalanmış olarak, tüm kelimeler büyük harflerle yazılmalıdır.

Makale başlığından bir satır boş bırakıldıktan sonra yazar bilgileri yer alacaktır. Bu bilgiler, makale kabulü sonrası, yazar bilgileri dosyasından aktarılacaktır. Bu nedenle, yazar bilgileri, şablonda belirtilmiş şekliyle bırakılmalıdır.

Türkçe ve İngilizce özetin her biri için iki sütun oluşturulmuştur. Sol sütunda anahtar kelimeler/keywords sağ sütunda özet/abstract yer alacaktır. 

Makale dili Türkçe ise, önce Türkçe makale başlığı, özet ve anahtar kelimler, sonra İngilizce makale başlığı, abstract ve keywords, aksi halde tersi yer almalıdır.

Özet: Makale dili İngilizce de olsa özet yer almalıdır. Özet öncesi makalenin Türkçe adı, ortalanarak, yer almalıdır. Özet, makalenin ana temasını, problem ve çözüm yöntemi ile kısmi sonuçları içermeli, 250 kelimeyi aşmamalıdır. Referans içermez. Cambria stili 10 punto italik olmalıdır. 

Anahtar Kelimeler: En fazla 5 anahtar kelime verilmelidir.

Abstract: İngilizce makale adı, tüm kelimeler büyük ve koyu olacak şekilde, yer almalıdır. Abstract, mümkün olduğunca, Türkçe özetin çevirisi olmalıdır.

Keywords: En fazla 5 anahtar kelime İngilizce dilinde verilmelidir.

Giriş ve Diğer Kısımlar: Makale, Abstract’tan sonra Giriş kısmı ile başlayıp çeşitli kısımlara ayrılmalı, tartışmaya yer verilip kaynaklar ile bitmelidir.

Ana ve alt başlıklar numaralandırılmalı, soldan hizalanmalı, tüm başlıklar, her kelimenin ilk harfi büyük, diğer harfler küçük ve koyu stilde olmalıdır. Her başlıktan önce bir satır boş bırakılır.


Makale Yazım Kuralları Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...


Makale hazırlarken şablonu kullanınız.  Makale Şablonu İndirmek İçin ....