Dergi Kurulları

Baş Editör

Prof. Dr. Alpaslan Hamdi KUZUCUOGLU İstanbul Medeniyet Üniversitesi 0000-0003-3186-2204 Türkiye Web
Prof.Dr. Alpaslan Hamdi KUZUCUOĞLU İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü http://aves.medeniyet.edu.tr/alpaslan.kuzucuoglu www.alpaslanhamdikuzucuoglu.com
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları, Afet ve Acil Durum Yönetimi

Editör

Burak Savaş SARIÇOBAN İdealonline Veritabanı 0000-0003-0519-2980 Türkiye
Bilgi Sistemleri Organizasyonu ve Yönetimi, Yönetim Bilişim Sistemleri, İş Bilgi Yönetimi

Editör Yardımcısı

Deniz Ermişoğlu, Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü alanında lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2023 yılından itibaren Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi alanında doktora eğitimine devam etmektedir. 

Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları
Elif Cansu BOZ Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi 0000-0003-1800-044X Türkiye
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları

Alan Editörleri

Doç. Dr. Güler DEMİR Kastamonu Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü 0000-0002-3934-1596 Türkiye
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları, Bilgi Etkileşimi
Doç. Dr. Hamid DERVİŞ KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ 0000-0002-9069-571X Türkiye
İnformetrik, İş Bilgi Yönetimi
Doç. Dr. Haydar YALÇIN EGE UNIVERSITY, FACULTY OF ECONOMICS AND ADMINISTRATIVE SCIENCES 0000-0002-5233-2141 Türkiye

I am a Faculty Member @ Ege University, Management Information Systems and Faculty member of the Portland State University Chapter of the Omega Rho International Honor Society. Visiting Scholar @ Portland State University, Maseeh College of Engineering and Computer Science, Department of Engineering and Technology Management. My research topics are; technology capability; scientometrics; bibliometrics; patent intelligence; text/tech mining

Bilgi Modelleme, Yönetim ve Ontolojiler, Bilgi Sistemleri Eğitimi, Elektronik Belge Yönetim Sistemleri, İş Süreçleri Yönetimi, Bilgi Sistemleri (Diğer), Sağlık Bilişimi ve Bilişim Sistemleri
Dr. Öğretim Görevlisi Vedat GÜLTEKİN Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO 0000-0003-3118-9822 Türkiye Web
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları
Dr. Öğretim Görevlisi Yasin ŞEŞEN NIGDE OMER HALISDEMIR UNIVERSITY 0000-0001-6896-0567 Türkiye

He completed his undergraduate education at Ankara University DTCF Information and Document Management Department. He won the 2010 Emily Dean best dissertation award for her undergraduate thesis. He completed his Master’s Degree and Doctorate at the Institute of Social Sciences, Department of Information and Document Management of the same university. He started his professional career in 2010 as a Library Supervisor at Ankara University Faculty of Law Library and worked here until 2020. He has been working as an academic staff member at Niğde Ömer Halisdemir University since 2020. He teaches different courses as Lecturer at the Faculty of Communication, Faculty of Economics and Administrative Sciences and Medical Documentation and Secretarial Departments at the university where he works. In addition to his main duties, he also takes an active role as a member of the university quality management board. He has scanned; 4 Web Of Science (WOS), 1 Scopus, 2 TR Index, 13 International Field Directories scanned articles in international field directories and 20 other academic publications. He works as a field editor in the Journal of Library, Archive and Museum Research, a peer-reviewed journal scanned in international field directories. His research interests include; information and record management, medical documentation, examination of forensic documents, criminology, management of printed and electronic information resources, academic performance management, university ranking, data analysis and management, data mining, bibliometry, management and organization, total quality management, sustainability.
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları
Dr. Öğr. Üyesi Varol SAYDAM MARMARA ÜNİVERSİTESİ 0000-0003-3841-3751 Türkiye
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları
Dr. Basharat Ahmad MALİK Aligarh Muslim University Hindistan
Kütüphane Çalışmaları
Dr. Öğr. Üyesi Nuri TAŞKIN İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ, EDEBİYAT FAKÜLTESİ, BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ BÖLÜMÜ, KÜTÜPHANECİLİK ANABİLİM DALI 0000-0003-3302-3762 Türkiye
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları
Öğretim Görevlisi Erkan ÖZDEMİR Gaziantep Üniversitesi Türkiye

2007 yılında Ankara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü'nden mezun olan Özdemir, 2017 yılında aynı alanda yüksek lisansını tamamlamıştır. 2017 yılının Eylül ayı itibariyle Ankara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi ABD'da doktora eğitimine devam etmektedir. Mesleki kariyerine Gaziantep Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak devam eden Özdemir, ayrıca Gaziantep Üniversitesi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı ve Gaziantep Üniversitesi Yayınevi Koordinatörü görevlerini yürütmektedir.

Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları

*Konya Technical University, Department of Architecture

*She has graduated Interior Architecture and Environmental Design (2007), Faculty of Fine, Arts Selcuk University.

*Master thesis title "Reading Ottoman / Turkish House Space Installation in Modern Residential Housing Architecture" (Houses of Wright, Corbusier, Eldem and Cansever)" (2014), (MSc) Master of Architecture Program, Institute of Engineering and Physical Sciences, Fatih Sultan Mehmet Vakif University, Istanbul, Turkey.

*Graduate training program under the Erasmus University of Science and Technology Faculty of Architecture in Wroclaw (Poland) and the Vienna University of Technology Faculty of Planning and Architecture (Austria) have received training in the Department of Architecture program. 

*Doctoral thesis titled “Spatial Legibility Parameters of Children: Formal, Syntactical and Cognitive Dimensions” (2022), (PhD) Doctoral program, Institute of Graduate Studies,  Fatih Sultan Mehmet Vakif University, Istanbul, Turkey.

Ekoloji, Sürdürülebilirlik ve Enerji, Mimarlık, İç Mimarlık , Mimari Tasarım, Tasarım, Evrensel ve Engelsiz Tasarım, Tasarım Kültürü ve Toplumsal Bağlam, Mimarlık ve Çevre Psikolojisi
Hukuk ve Yasal Çalışmalar, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler
Yüksek Lisans Serkan GEDÜK Kültür ve Turizm Bakanlığı 0000-0002-5747-7251 Türkiye

Lise :Orhan Gazi Lisesi- İstanbul


Ön Lisans :Kocaeli Üniversitesi Kartepe Turizm Meslek Yüksekokulu, Turizm Rehberliği bölümü.


Lisanslar :İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü (2001-2005)


İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Anabilim Dalı. (2001-2005)


Yüksek Lisansları: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik ve Cam Tasarımı Anasanat Dalı. ( "Topkapı Sarayı Müzesi , Çin Porselenleri Koleksiyonu Üzerinde Yapılmış, Osmanlı Süslemeleri ve Onarımları") (2012-2014)


Akdeniz Üniversitesi, Akdeniz Uygarlıklarını Araştırma Enstitüsü, Akdeniz Sualtı Kültürel Mirası Araştırmaları Anabilim dalı ( "Kocaeli’nin Kerpe Limanında Yapılan Sualtı Araştırmaları ve Akdeniz İle Bağlantıları") (2018-2021)

2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğünde Restoratör ve Sanat Tarihçi olarak göreve başladı. 2009 yılında Çin ve Japon Porselenleri Bölüm Sorumlusu ve Saatler Bölümü sorumlusu olarak çalıştı.2019 yılında Kocaeli Müze Müdürlüğüne atandı halen müze müdürü olarak görev yapmaktadır. Urartu (Tuşba)/Van, Enez (Ainos)/Edirne, Samsun (Amisos) v.b gibi birçok arkeolojik kazı ve su altı arkeoloji araştırmalarında Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi ve kazı üyesi olarak görev yaptı.


Yarı zamanlı öğretim üyesi olarak İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü-Antika Sanatı ve Tarihi dersi, Kocaeli Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünde Küçük Buluntu Restorasyonu ve Konservasyonu ve Sualtı Arkeolojisine Giriş derslerini verdi.


Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Anabilimdalı, Seramik Eserlerde Sergileme ve Koruma ve Kocaeli Üniversitesi, Tıp Fakültesi Kültür ve Sanat Tarihi derslerini vermektedir.


Türkiye’nin Karadeniz’de Kıyılarında ilk sualtı kazısı olan “Kerpe’de Sualtı Kazılarının” kazı başkanı olarak çalışmalarını yürütmektedir. Ayrıca Kocaeli’nin ilk sistematik arkeolojik kazısı olan Çukurbağ Kurtarma Kazılarını yürütücülüğünü ve başkanlığında yürütmektedir. Profesyonel CMSS ve ISSI üç yıldız sualtı dalgıcı, Kültürel Mirası Koruma ve Araştırma Derneği Kurucu Üyesi ve Dernek Başkanı, ICOM Türkiye üyesi ve Blue Shield Türkiye Kurucu Üyesidir.


Porselen sanatı ve tarihi, seramik-porselen eserlerin restorasyonu –konservasyonu, su altı arkeolojisi, müze teşhir-tanzimi ve müzelerde risk yönetimi konularında çalışmaları bulunmakta olup söz konusu uzmanlık alanlarıyla ilgili akademik çalışmaları bulunmaktadır. “Geçmişten Geleceğe Kocaeli Müze Çalışmaları” ve "Kültürel Miras Uygulamalarında Önleyici Koruma" kitaplarının editörlüğünü yapmıştır. Aynı zamanda “Su Altı Kültürel Mirasımızı Keşfediyoruz ve 'Geçmişe Yolculuk- Kocaeli’ndeki Müzelerimizi Keşfediyor, Kültürel Mirasımızı Koruyoruz' adlı çocuk kitaplarının yazarıdır.


Uzakdoğu Çalışmaları, Seramik Tasarımı, Sanat Tarihi, Arkeoloji, Turizm

İngilizce Dil Editörleri

Dr. Nurdan ATALAN ÇAYIREZMEZ British Institute at Ankara (BIAA) 0000-0003-3708-5055 Türkiye
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları
Uzman Ayse YUKSEL DURUKAN Bir kuruma bağlı değildir 0000-0002-3289-1755 Türkiye
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları
Doktora Anam Jamal ANSARİ Aligarh Muslim University Hindistan
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları

Dil Editörü

Zeynep Özlem YEŞİLOVA İdeal Kültür Yayıncılık Türkiye
Fransız Dili, Edebiyatı ve Kültürü
Yüksek Lisans Melek KILIÇ İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ Türkiye
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları

Teknik Editör

Merve ALTINTAŞ İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ Türkiye
Kütüphane ve Bilgi Çalışmaları
Aylin DEMİR Atatürk Kültür Merkezi Sanat Kütüphanesi Türkiye
Arşiv, Bilgi ve Bilgi Kaynaklarının Organizasyonu, Bilgi Okuryazarlığı

Bilimsel Danışma Kurulu

Prof. Dr. Asiye KAKIRMAN YILDIZ, Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Bilgin AYDIN, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Billur TEKKÖK KARAÖZ, Başkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Görsel İletişim Tasarım Bölümü
Prof. Dr. Bülent YILMAZ, Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Doğan ATILGAN, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Engin BERBER, Ege Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü
Prof. Dr. Fatih RUKANCI, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Fatoş SUBAŞIOĞLU, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Hakan ANAMERİÇ, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Hamza KANDUR, Antalya Bilim Üniversitesi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü
Prof. Dr. Hüseyin ODABAŞ, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. İshak KESKİN, İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Mehmet Ali AKKAYA, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Necmi AKSOY, Düzce Üniversitesi, Orman Fakültesi, Orman Mühendisliği Bölümü
Prof. Dr. Nevzat ÖZEL, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Niyazi ÇİÇEK, İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Sacit ARSLANTEKİN, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Saime Özlem GÖKKURT DEMİRTEL, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Prof. Dr. Sedat SEVER, Ankara Üniversitesi, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi
Prof. Dr. Ümit KONYA, İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Ahmet ALTAY, Bartın Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Bahattin YALÇINKAYA, Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Burcu Umut ZAN, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Cihan Çetinkaya, Adana Alpaslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü
Doç. Dr. Ekrem TAK, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Elif ŞEŞEN, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, İletişim Fakültesi/Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü
Doç. Dr. Evrim ÖLÇER ÖZÜNEL, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Halk Bilimi Bölümü
Doç. Dr. Fatma Sezin DOĞRUER, Kültür ve Turizm Bakanlığı
Doç. Dr. Filiz DIĞIROĞLU, Marmara Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Güssün GÜNEŞ, Marmara Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Haydar YALÇIN, Ege Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü
Doç. Dr. Huriye ÇOLAKLAR, Bartın Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Kenan YILDIZ, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Milena DOBREVA, Sofia University St Kliment Ohridski, Faculty of Mathematics and Informatics
Doç. Dr. Murat TÜMAY, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, Kamu Hukuku Bölümü
Doç. Dr. Mustafa BAYTER, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Müyesser Nilüfer KİRAZ, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Yüksekokulu, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü
Doç. Dr. Raşit Gündoğdu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Hamidiye Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Bölümü
Doç. Dr. Semanur ÖZTEMİZ, Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Şahika EROĞLU, Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Tolga ÇAKMAK, Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Doç. Dr. Wawta TECHATAWAEWAN, Srinakharinwirot University, Information Studies Program Faculty of Humanities
Doç. Dr. Yenal ÜNAL, Bartın Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü
Doç. Dr. Zeynep DERE, İzmir Ödemiş Sağlık Meslek Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Anıl MÜNGEN, Ostim Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Yazılım Mühendisliği Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Berrin KÜÇÜKCAN, 29 Mayıs Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Büşra AKTAŞ KÜTÜKÇÜ, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Ceren KARADENİZ, Ankara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzecilik Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Demet IŞIK, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Elif YILMAZ ŞENTÜRK, Marmara Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Erdinç ALACA, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Esma Fatıma Bilgin TAŞDEMİR, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Neslihan ER KOÇOĞLU, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Okan KOÇ, Balıkesir Üniversitesi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Dr. Öğr. Üyesi Önder İPEK, Hitit Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Timur DEMİR, Gaziantep Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Tuna YILDIZ, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Halk Bilimi Bölümü
Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Safiye BAKİ NALCIOĞLU, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Halk Bilimi Bölümü
Dr. Öğr. Gör. Bahadır DEMİR, Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi Adalet MYO Müdür Yrd.
Dr. Öğr. Gör. Emine Cengiz Mater, Marmara Üniversitesi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Dr. Öğr. Gör. Orhan ALAV, Süleyman Demirel Üniversitesi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
Dr. Arş. Gör. Alp Eren DEMİRKAYA, Bartın Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı Bölümü
Dr. Ayşe Füruzan CAMAN, İzmir Resim ve Heykel Müzesi
Dr. Banu AYGÜN, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü
Dr. İbrahim TAŞDEMİR, Milli Eğitim Bakanlığı
Dr. İrem ALBAYRAKTAROĞLU GÖKTAŞ