ISSN: 2149-2778
e-ISSN: 2667-4718
Başlangıç: 2015
Yayıncı: Sakarya Üniversitesi
Kapak Resmi

Kültürel araştırmalar, toplumsal, ekonomik ve siyasal yapı içinde beliren farklılıkları, öznellikleri, algılamaları, söylemleri ve davranışları eleştirel ve yorumlayıcı bir yaklaşımla araştırıp ele alır. Kültürel çalışmalar çok geniş bir kavram olup dergimizde ağırlıklı olarak dil, tarih, edebiyat, folklor, antropoloji, dinler tarihi, sosyoloji gibi kültür bilimleri alanlarını kapsamaktadır.

Sosyal ve Kültürel Araştırmalar Dergisi (SKAD) Sakarya Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi tarafından Haziran ve Aralık ayları olmak üzere yılda iki defa yayımlanan uluslararası ve hakemli akademik bir dergidir. Dergide sosyal ve kültürel alanlarla ilgili araştırma ve derleme makaleleri, değerlendirme yazıları ve kitap tanıtımları türünden çalışmalara yer verilir.

Dergide yayın dili Türkçe ve İngilizcedir. Dergiye gönderilen makaleler alan editörleri tarafından hakeme gönderilme kriterini taşıyan makaleler iki hakeme gönderilerek değerlendirme istenir. Yazılar, yayımlanmadan önce çift taraflı kör hakemlik uygulamasına tabi tutulur. Ayrıca tüm gönderiler yayımlanmadan önce intihal taramasından geçirilerek azami %20 benzerlik oranı aranır. Yazı başvuruları ortalama 90 günde sonuçlandırılır.

SKAD, Creative Commons lisanslı olup Budapeşte Açık Erişim Politikasını uygulamaktadır ve ayrıca Committee on Publication Ethics (COPE) tarafından belirlenmiş uluslararası etik kurallarını benimsemiştir.

SKAD, Haziran 2024 sayısı için makale kabulüne başlamıştır. Makale, derleme, kitap ve toplantı değerlendirmesi, vefayat türünden İngilizce ve Türkçe yazılarınızı SKAD’a bekliyoruz. Detayları web sitemizin ilgili menülerinde bulabilirsiniz.


Prof. Dr. Vildan Coşkun (Editör)


Sakarya Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
Sosyal ve Kültürel Araştırmalar dergisi (SKAD)
E-mail: skad@sakarya.edu.tr
Tel: 90 264 295 7223
Serdivan/Sakarya

2023 - Cilt: 9 Sayı: 19