Trabzon’da doğdu. Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde Prof. Dr. Emine GÜRSOY NASKALİ’nin danışmanlığında “Tarihî ve Çağdaş Türk Lehçelerinde Sedalılaşma” başlıklı teziyle Doktor unvanını aldı. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Türkçe Öğretmenliği yaptı. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde, 2005 yılından itibaren de Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde çalışmaya devam etti. Hâlen Marmara Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Dili Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Kazakistan (Abay Devlet Üniversitesi), Çin (Minzu Üniversitesi), Cezayir (Emir Adbelkader İslam Üniversitesi)’de ders verdi. Doktora sonrası araştırmasını ise İngiltere (Manchester Üniversitesi)’de yaptı. B2 düzeyinde İngilizce ve Yunanca bilmektedir.
Eserlerinden bazıları şunlardır: Savaş Çocukları Öksüzler ve Yetimler, Beden Kitabı, Hediye Kitabı, Dürrü’l Meknûn (Saklı İnciler), Mükemmel ve Mufassal Aş Ustası, Dr. Besim Ömer’in Kaleminden Tütün, Kahve, Çay, Haşim-name, Üzüm ve Üzümle Tedavi, Afiyet Gazetesinden Aşçıbaşı Diyor ki…
Yüksek lisans ve doktora derslerinden bazıları şunlardır: Eski Anadolu Türkçesi Metinleri ve Dil Özellikleri (YL), Osmanlı Türkçesi Metinleri ve Dil Özellikleri (YL), Eski Anadolu Türkçesi Metin İncelemeleri (DR), Osmanlı Türkçesi Metin İncelemeleri (DR)