2009 yılında Araştırma görevlisi olarak akademisyenliğe başlayan Murat DELİBAŞ, Türkçenin Yabancılara Öğretimi konusunda yüksek lisans yapmış, sonrasında Türkçenin Fransızca Konuşanlara Yabancı Dil olarak öğretimi konusunda doktora tezi yazmış ve 2021 yılında Dr. Öğr. Üyesi olarak Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde çalışmaya başlamıştır. Mesleki kariyeri boyunca Hakkari Üniversitesinde, Ondokuzmayıs Üniversitesinde ve hala kadrosunun bulunduğu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde çalışmıştır. 2013 yılında beri Türkçeyi Yabancı Dil Olarak öğretmekte ve bu alanda akademik çalışmalar yapmaktadır. 2013 yılından beri Üniversitelerin Yabancı Dil bölümlerinde, Dilbilim, Dil Öğretimi, Dil Öğretiminde Yaklaşım Yöntem ve Teknik dersleri vermektedir. Aynı zamanda Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metniyle ilgili lisansüstü dersler vermektedir. Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimiyle ilgili Ölçme ve Değerlendirme, Sınav Hazırlama, Dil Politikaları vs. dersleri Yabancılara Türkçe Öğretimi Programında vermektedir. Özellikle Türkçenin Öğretimiyle ilgili hem kuramsal bilgilere hem de uygulamalı bilgilere sahip olan Murat DELİBAŞ akademik ve idari birçok deneyimin yanında dergilerde editörlük yapmaktadır.