Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İlahiyat ve Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümlerinde tamamlayan Sümeyra Uzun, Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Din Kültürü Eğitimi Bölümünde Karşılaştırmalı Eğitim (Erken Çocukluk Dönemi Din Eğitimi) temasında yazdığı tez ile tamamlamıştır. Uzun, doktora çalışmasını ise Din Eğitimi alanında Erken Çocukluk Din Eğitiminde Program Geliştirme üzerine yapmıştır. Erken çocukluk dönemi din eğitiminde program geliştirme, bütünleştirilmiş eğitim programı, dini gelişim kuramları üzerine ulusal ve uluslararası yayın, makale, araştırma ve kitap bölümleri olan Uzun, 2011 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda öğretmenlik ve idarecilik yapmaktadır.