ISSN: 2618-6004
e-ISSN: 2636-8188
Başlangıç: 2018
Yayıncı: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
Kapak Resmi
       

DERGİMİZİN EKİM AYINDA YAYINLANACAK SAYISI İÇİN MAKALE GÖNDERİMİ SONA ERMİŞTİR.

Anadolu ve Balkan Araştırmaları Dergisi (ABAD) Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi bünyesinde yılda iki (2) kez çıkarılan bir dergidir. Dergimiz dergicilik etiği çerçevesinde yayın yapma hedefi ile yayım hayatına başlamıştır. ABAD için sayıların  zamanında çıkarılması, hakem sürecinin titiz bir şekilde takibi öncelikli konumdadır.

Dergide Balkan konulu makalelere ağırlık verilir. Her sayıda Anadolu ile ilgili en fazla dört makaleye yer verilir. Ayrıca konu sınırlaması olmaksızın her sayıda en fazla iki özel makaleye yer verilebilir.

Tarihin her evresinde birbirini etkilemiş olan Anadolu ve Balkan coğrafyası, bu etkileşimi nedeniyle her dönem birlikte anılmıştır. Günümüzde Balkanlar üzerinde birbirinden bağımsız müstakil devletler bulunsa da Anadolu ile arasındaki bağ  var olmuş ve gelecekte de  var olmaya devam edecektir. Bu çerçevede Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi bünyesinde ANADOLU ve BALKAN ARAŞTIRMALARI ismiyle oluşturduğumuz bu dergi tarihin farklı dilimlerinde oluşmuş ve devam eden Anadolu-Balkan bağına bilimsel bir köprü olma özelliği taşımaktadır. Bunun yanında dergimiz, Anadolu üzerine yapılmış çalışmalar ve araştırmacılarla Balkanlar üzerine yapılan çalışmalar ve araştırmacıları bir çatı altında buluşturarak köprü olma özelliğini daha da kuvvetlendirecektir. Zaten Tekirdağ şehri de coğrafi konum itibarıyla bu köprünün varlığına eşsiz bir işarettir.


2023 - Cilt: 6 Sayı: 11

DUYURULAR

Dergimizin 6. Cilt 11. Sayısı 30.05.2023 tarihinde yayımlanmıştır.