avatar
Ali Bilgili Prof. Dr. Ankara University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Pharmacology and Toxicology, Ankara, Turkey
Yayın 10 Hakemlik 1 CrossRef Atıf 2 TR Dizin Atıf 34
10 Yayın
1 Hakemlik
2 CrossRef Atıf
34 TR Dizin Atıf

Uzmanlık Alanları

Eczacılık ve İlaç Bilimleri Çevre Mühendisliği Sağlık Bilimleri Hayvansal Üretim Veteriner Bilimleri

Biyografi

PROF. DR. ALİ BİLGİLİ’NİN ÖZGEÇMİŞİ

1961 doğumlu olan Prof. Dr. Ali Bilgili Artvin Yusufeli’lidir.
1986’da Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu.
Aynı yıl Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.
1991’de Doktor, 1994’de Doçent unvanını aldı. 2001’de Profesör kadrosuna atandı.
Evli ve 2 çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Ulusal ve uluslararası alanda yayınlanan 40’ın üzerindeki bilimsel derginin editör ve danışmanlar kurulunda yer aldı.

Türkiye’deki Üniversitelerde okutulmakta olan çok sayıda ders kitabının bir kısmında yazarlar ve bir kısmında da editörler ve yazarlar grubunda yer aldı. Prof. Dr. Ali Bilgili 360’ın üzerinde bilimsel yayının sahibidir.

Kariyeri boyunca 17 adet TÜBİTAK, Bakanlıklar ve Üniversiteler tarafından desteklenen projenin yöneticisi veya aktif çalışanı olarak katkıda bulundu.

Bilimsel eserlerine Uluslararası yayınlarda 1846 adet atıfta bulunuldu.

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından 7-9 Nisan 2009’da Ankara’da düzenlenen 39. Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda; 285 proje içerisinde “Atık Pillerin Roka’da Bitki Gelişmesi, Toprak ve Bitkide Ağır Metal Biriktirme Durumlarının Araştırılması” adlı Danışmanlığını yürüttüğü Proje’ye 2’ncilik ödülü verildi.

Rice, Teksas, Houston ve Luisiana Devlet Üniversiteleri’nin hakemliğinde 15-20 Nisan 2009’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’nde gerçekleştirilen Dünya’nın 62 farklı Ülkesi’nden 1.246 Yarışmacının katıldığı; Uluslararası Enerji, Endüstri ve Ekoloji alanında II’ncisi düzenlenen Proje Yarışması’nda (I- SWEEP) “Searching Healthy Alternatives Instead of Soil That is Used in Grape Molasses” adlı Danışmanlığını yürüttüğü Proje’ye Dünya 2’nciliği (Gümüş Madalya) ödülü verildi.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Biyosidal İş ve Çevre Sağlığı Derneği işbirliğinde, Çukurova Üniversitesi ve Ege Üniversitesi'nin desteği ile 22-25 Kasım 2016 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen "3. Uluslararası Biyosidal Kongresi"nde sunmuş olduğu "The determination of the residues of amitraz and fluvalinate in honey samples obtained from Çukurova Region" başlıklı çalışmasına Sözel Bildiri kategorisinde 1’ncilik ödülü verildi.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Biyosidal İş ve Çevre Sağlığı Derneği işbirliğinde, Çukurova Üniversitesi ve Ege Üniversitesi'nin desteği ile 25-29 Mart 2018 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 4. Uluslararası Biyosidal Kongresi"nde sunmuş olduğu “Yeni Nesil Tarım İlacı Neonikotinoitlerin Bilinçsiz Kullanımı Sonucu Arılarda Gelişen Olumsuz Etkiler ve Ülkemizdeki Durum” başlıklı çalışmasına Sözel Bildiri kategorisinde 2’ncilik ödülü verildi.

Gazi Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi işbirliği, T.C.Sağlık ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ile 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında Kapadokya’da düzenlenen "2. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi"nde üstün sadakat ve akademik destek takdirinden dolayı Kongre Akademik Ödülüne layık görüldü.

Farmakoloji ve Toksikoloji alanında vermiş olduğu hizmetler, bilimsel ve kültürel konularda göstermiş olduğu gayretler, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkması hususunda yapmış olduğu çalışmalardan dolayı, İç Anadolu Birliği ve Dünya Muhabirler Birliği Türkiye Başkanlığı’nca YILIN BİLİM İNSANI ödülüne layık görüldü. 2023

Ayrıca TÜBİTAK Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı ve Ankara Üniversitesi Bilimsel Yayınları Özendirme Desteği kapsamında 20’nin üzerindeki bilimsel yayınına Teşvik Ödülü verildi.

Kurum

Ankara University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Pharmacology and Toxicology, Ankara, Turkey

Popüler Yayınları

0

1

197

Yayınlar

DETERMINATION OF RESIDUES OF AMITRAZ AND FLUVALINATE IN HONEY SAMPLES COLLECTED FROM ÇUKUROVA DISTRICT
Yazarlar: Ali Bilgili , Erdal Selçukoğlu
DOI: 10.52538/iduhes.1191545
FAVORİ 0 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 258

0

258

0

2263

0

271

1

197

Köpeklerde akciğer yüksek tansiyonunda sağaltım prensipleri
DOI: 10.52538/iduhes.1103323
FAVORİ 0 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 269

0

269

KEDİLERDE ANTİBAKTERİYEL İLAÇLARIN KLİNİK KULLANIMI
Yazarlar: Ali Bilgili , Abdullah Doğan
DOI: -
FAVORİ 0 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 17226

0

17226

İnteraktif Rehber Aracı
Panel tanıtımını görmek istiyorsanız Turu Başlat' a tıklayabilirsiniz.