Doç. Dr. Duygu Uysal 1988 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Gazi Üniversitesi’nden sırasıyla 2009, 2011 ve 2016 yıllarında almıştır. Doktora sonrası çalışmalarını 2018 yılında Almanya’nın Rostock Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Hâlen Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde çalışmaktadır.
2020-2023 yılları arasında Gazi Üniversitesi Temiz Enerji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde müdür yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2022 Nisan ayından itibaren de Türk Isı Bilimi ve Tekniği Derneği yönetim kurulu üyesidir.
Karbon Dioksit Emisyonunun Önlenmesi, Taşınım olayları, Akışkan Yataklar, Gazlaştırma, Temiz ve Yenilenebilir Enerji, Alternatif Hidrojen Kaynakları konularında araştırmaları ve yayınları vardır. Prof. Dr. Bekir Zühtü Uysal ile ortak yazarlı "Prosesler İçin Uygulamalı Ekserji Analizi" ve "Akışkan Yataklar" başlıklı Türkçe yayınlanmış kitapları da vardır.