Namık Kemal SARIKAVAK Prof. Dr. Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü, Beytepe Yerleşkesi 06800 Ankara
Yayın 2 Hakemlik 2 CrossRef Atıf 0
2 Yayın
2 Hakemlik
0 CrossRef Atıf
Takipçi
Takip Edilen

Uzmanlık Alanları

Görsel Tasarım

Biyografi

Namık Kemal Sarıkavak, 1961’de İstanbul’da doğdu. 1978’den itibaren çeşitli reklam ve tasarım ajanslarıyla birlikte çalıştı. 1983’de Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Bölümü, Grafik Dalı Animasyon Atölyesi’nden mezun oldu. 1985’te Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Uygulamalı Sanatlar Bölümü, Grafik Anasanat Dalı’na araştırma görevlisi olarak atandı. 1988’de Yüksek Lisans tez konusu “Grafik Tasarımda Airbrush Teknolojisi; Airbrush Tekniğiyle Afiş Çalışmaları"nı tamamladı. Aynı yıl Öğretim Görevlisi olarak atandı. 1993’de Sanatta Yeterlik tez konusu “Kültürel Afişlerde Tasarım ilkeleri; Kültürel Afiş Çalışmaları"nı tamamladı. 1996’da Yardımcı Doçent olarak atandı. 2002’de Doçent, 2012’de ise Profesör oldu.
1986’dan başlayarak Grafik Bölümü’nde bir süre Temel Sanat Eğitimi, Temel Grafik Eğitimi, Bilgisayar Destekli Tasarım, İllüstrasyon, Animasyon ve Grafik Atölye derslerini yürütmüş olup 2014’e kadar Desen, Yazı, Kaligrafi, Tipografi ve Grafik Atölye (Mezuniyet Projeleri) derslerini yürütmüştür. 2000’li yıllarda Hacettepe Üniversitesi dışında Başkent Üniversitesi (Ankara) ve Atatürk Üniversitesi’nde (Erzurum) de dersler vermiştir. 1986’dan 1994 yılına kadar katıldığı afiş ve pul yarışmalarında (birincilikler ve mansiyonlar olarak) toplam 10 ödül kazanmıştır. Daha sonraki yıllarda 2 teşvik ödülü bulunmaktadır. 1987’den itibaren günümüze değin 7 kişisel sergi açmış ve 70’den fazla karma sergiye katılmıştır.
Çeşitli süreli yayınlar ile 10’dan fazlası ulusal hakemli dergilerde olmak üzere afiş, kitap ve kapak tasarımı, grafik tasarım, tipografi, görsel iletişim ve iletişim tasarımı eğitimi ile ilköğretimde yazı eğitimi üzerine 60’dan fazla makale ve çevirisi yayınlanmıştır. 1988’den bugüne değin sekiz kitabı basılmıştır. 2000’den sonra yayınlanan beş kitaptan “Görsel İletişim ve Grafik Tasarımda Çağdaş Tipografinin Temelleri (3. Baskı)” “Kaligrafik ve Tipografik Deneysel Tasarımlar (2. Baskı)” ve “Görsel İletişim ve Grafik Tasarımda Airbrush Teknolojisi (1. Baskı)” adlı son üç kitabı ilgili yayınevleri ve büyük kitabevlerinde halen mevcuttur.
Son olarak Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü’nde bölüm ve anasanat dalı başkanlığı görevini tamamlamış olarak yüksek lisans ve sanatta yeterlik düzeyinde tipografi ve teknoloji temelli ileri düzey dersler ile akademik ve sanatsal çalışmalarını sürdürmektedir.

Kurum

Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü, Beytepe Yerleşkesi 06800 Ankara

Yayınlar

Grafik ve Görsel İletişim Tasarımında Tipografinin Gerekliliği ve Önemi
Yayın Bilgisi: 2022 , Modular Journal
DOI: -
ATIF 0 FAVORİ 0 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 400

0

ATIF

0

FAVORİ

400

TOPLAM İNDİRİLME SAYISI
GUTENBERG TİPOGRAFİSİNDEN ÇAĞDAŞ İLETİŞİM TASARIMINA
Yayın Bilgisi: 2018 , Konya Sanat
DOI: -
ATIF 0 FAVORİ 0 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 3612

0

ATIF

0

FAVORİ

3612

TOPLAM İNDİRİLME SAYISI
Makalelerin Yayınlandığı Dergiler
Modular Journal
Modular Journal
Alan Editörü
Kurul Üyelikleri
^: Atıf sayıları CrossRef'ten çekilmektedir. Popüler yayınlar, DergiPark'ta araştırma yapan araştırmacılar tarafından favoriye eklenme istatistiğine göre otomatik belirlenmektedir. Bu sayfada görüntülenen istatistikler anlık değerler olmayıp, gerçek istatistikler arasında 24 saate kadar gecikme olabilmektedir.
: DergiPark Kullanıcı Rozeti hakkında bilgi almak için tıklayınız.