Osman Şahin 1983'te Hekimhan, Malatya'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Malatya'da okudu. 2006'da Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği lisans programını tamamladı ve İngilizce öğretmeni olarak işe başladı. 2017'de İnönü Üniversitesi'nde İngilizce Öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.
2015'te Din Sosyolojisinde yüksek lisans, 2021'de ise Dinler Tarihi alanında doktorasını tamamladı.
Sinema ve din, Hristiyanlık ve diğer dinler ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.