e-ISSN: 2667-6931
Başlangıç: 2020
Yayımcı: İstanbul Üniversitesi
Kapak Resmi
 

Makale gönderimi ScholarOne sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Dergimiz 2023 yılından itibaren özel temalı sayı düzenine geçmiştir. Bu sebeple tema dışındaki konulardan yapılacak başvurular değerlendirme süreçlerine alınmayacaktır. İlgili yılın temalarını dergi ana sayfasından "Duyurular" altındaki makale çağrısı sekmesinden takip edebilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Dergisi, 1914’te kurulan ve Türkiye’de sosyolojinin bilimsel disiplin olarak gelişmesine önemli katkılar sağlayan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü bünyesinde yayımlanmaktadır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Dergisi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Sosyoloji Bölümü geleneklerinden beslenmekte ve bu kurumlarda oluşan birikimin yeni bakışla ve ürünlerle sürdürülmesini önemsemektedir.

İlk sayısı 1917 yılında basılan ve Türkçedeki ilk sosyoloji dergisi olan İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Dergisi, hâlihazırda yılda iki kez (Haziran ve Aralık) yayımlanan hakemli akademik bir dergidir.İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Dergisi, yaklaşık 100 yıllık yayın döneminde Türkiye’de sosyoloji disiplinini şekillendiren tartışmalara kaynaklık eden akademik standardı yüksek kuramsal ve uygulamalı araştırmalar yayınlayarak sosyoloji alanının öncü ve önemli dergilerinden birisi olmuştur.

2023 - Cilt: 43 Sayı: 2

Araştırma Makalesi

9. Sosyolojik İstihbarat Kavramı Üzerine Bir İnceleme

Creative Commons

88x31.png