ISSN: 2458-7508
e-ISSN: 2602-3946
Başlangıç: 1975
Yayın Aralığı: Yılda 2 Sayı
Yayıncı: Atatürk Üniversitesi
Kapak Resmi
       

ilahiyat tetkikleri dergisi (ilted), yılda iki kez yayımlanan hakemli bir dergidir. Ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel niteliklere sahip çalışmaları yayımlayarak ilahiyat ve sosyal bilimler alanında bilgi birikimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Dergide; Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde; ilahiyat (dinî araştırmalar ve İslâm araştırmaları) alanında özgün araştırma makaleleri ve kitap kritiği yayımlanmaktadır.

Eski adı; Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi olan ve 1975’ten beri yayın hayatına devam eden ilted, 30 Haziran ve 31 Aralık tarihlerinde yılda 2 sayı olarak Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından yayımlanmaktadır.

ilahiyat tetkikleri dergisinde sadece araştırma makaleleri ve kitap kritiği yayımlanmaktadır. Araştırma makalesinde alanın klasik ve modern sorunlarına odaklanan ve çözüm üreten, teorik veya pratik alanda analitik düzeyde çalışan yahut alanın güncel / aktüel problemlerine cevaplar arayan özgün ve orijinal araştırma makalelerine öncelik verilecektir. Kitap tanıtımında ise basit tanıtımdan ziyade kitap kritiği (review) formatındaki çalışmalara yer verilecektir.

Dergiye gönderilen İngilizce makaleler öncelikle değerlendirilecektir. Her sayıda editör kurulu tarafından belirlenen iki makale yazarlarının onayı alınmak suretiyle İngilizceye çevrilerek yayımlanacaktır.

Dergi Tarihçesi
Makale Gönderim Tarihi: Başlangıç: 1 Temmuz 2021 Bitiş: 15 Eylül 2021

2021 - Sayı: 55

Creative Commons License
ilahiyat tetkikleri dergisi Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.