Yazım Kuralları

  • İslam Medeniyeti Araştırmaları Dergisi’ne gönderilen Türkçe makalenin başında 150-250 kelimeden oluşan Türkçe Öz ve İngilizce Abstract, beş kelimelik Türkçe Anahtar Kelimeler ve İngilizce Keywords, Türkçe ve İngilizce başlığa yer verilmelidir.
  • Diğer dillerde gönderilen makalelerin başında ilk önce yayın dilinde sonra Türkçe Öz ve Anahtar Kelimeler bulunmalıdır. Bu şartları yerine getirmeyen yazılar hakem sürecine alınmazlar.
  • Yayınlanmak üzere dergimize gönderilen makaleler ÖN KONTROL, İNTİHAL TARAMASI, HAKEM DEĞERLENDİRMESİ ile TÜRKÇE-İNGİLİZCE DİL KONTROLÜ aşamalarından geçirilmektedir. Ön Kontrol aşamasında üç defa incelendiği halde bu süreçten geçemeyen çalışma, yazara iade edilmekte ve aynı yayın döneminde tekrar işleme alınmamaktadır. Ön Kontrol aşamasını geçen çalışmalar ise çift taraflı kör hakemlik ilkesi çerçevesinde en az iki hakemin görev aldığı değerlendirme sürecine alınmaktadır.
  • Dergiye gönderilen yazılar, Microsoft Word programında yazılmalı ve sayfa yapıları aşağıdaki gibi düzenlenmelidir: 
Kağıt BoyutuA4 Dikey
Üst Kenar Boşluk4 cm
Alt Kenar Boşluk3 cm
Sol Kenar Boşluk3 cm
Sağ Kenar Boşluk3 cm
Yazı TipiTimes New Roman
Yazı Tipi StiliNormal
Yazı ve Başlık Boyutu (normal metin)12
Boyutu (dipnot metni)10
Paragraf AralığıÖnce 6 nk - Sonra 0 nk
Paragraf Girintisi1,25 cm
Satır Aralığı1,5

 

  • Microsoft Word programında olmayan özel bir yazı tipi (font) kullanılmış yazılarda (Arapça fontlar dahil), kullanılan yazı tipi, çalışma sisteme eklenirken font dosyası da eklenmelidir.
  • Yazılarda sayfa numarası, üst bilgi ve alt bilgi gibi ayrıntılara yer verilmemelidir.
  • İslam Medeniyeti Araştırmaları Dergisi, atıf ve kaynakça yazımında İsnad Atıf Sistemi 2. Edisyonu (The Isnad Citation Style) kullanmaktadır. http://www.isnadsistemi.org/