e-ISSN: 2757-7295
Başlangıç: 2020
Yayın Aralığı: Yılda 2 Sayı
Yayıncı: Türk Astronomi Derneği
Kapak Resmi
       

Turkish Journal of Astronomy & Astrophysics (TJAA), 2019 yılında kurulmuş uluslararası hakemli bir bilimsel araştırma dergisidir. TJAA, Yıldızlar ve Ötegezegenler, Spektroskopi, İkili Yıldızlar, Güneş Sistemi (Güneş Fiziği dahil), Kompakt Nesneler, Galaksiler ve Kozmoloji, Yüksek Enerji Astrofiziği, Kırmızıöte Astronomisi, Radyo Astronomi, Astronomik Aygıt Geliştirme, Uzay Bilimleri, Astronomi Eğitimi, Astronomi Tarihi, Astrobiyoloji, Arkeoastronomi, Astronomide Veri Analizi, Hesaplamalı Astronomi konularında yayınları kabul eder.

Dergiye yayınlanmak üzere gönderilen makaleler, hakemler, yayın kurulu ve baş editör tarafından değerlendirilir. Makaleleri değerlendiren hakemlerin isimleri yazarlara bildirilmez (kör hakemlik). Tercihen İngilizce veya Türkçe dillerinde yazılmış tam metin orijinal araştırma makaleleri yayınlanır, ancak teknik not, editöre mektup ve anket türünde çalışmalar kabul edilmez. Kabul edilen makale türlerinin tam listesi Yazım Kuralları sayfasında verilmektedir. TJAA yılda iki kez yayınlanır. Sayılar her 30 Haziran ve 31 Aralık tarihlerinde yayınlanacaktır.

Türkiye'de düzenlenen çalıştay, sempozyum ve konferansların bildirileri de TJAA'da yayınlanabilir. Ulusal Astronomi Konferansları (UAK), TJAA Özel Sayısı olarak yayınlanır.

TJAA'nın şu kurulları vardır: Yayın Kurulu ve Editör Kurulu.

TJAA herhangi bir yayın veya işlem ücreti almaz.

2021 - Cilt: 2 Sayı: 2

İnceleme Makalesi

Türkiye'de Astronomi ve Astrofizik Araştırmalarının Çıktıları ve Etkileri - I: 2020 Yayınları

Araştırma Makalesi

NGC 6811 Kümesindeki Evrimleşmiş Yıldızların Küçük Ayrılmalarının İncelenmesi

Araştırma Makalesi

Yıldızlarda Neler Oluyor? Kırmızı Budak Yıldızların Evrimine İlişkin Çıkarımlar

Telif Hakları

Creative Commons License
Buradaki çalışmalar Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

TJAA, Türk Astronomi Derneğinin (TAD) bir yayınıdır.