Ümran Yüce Selvi, 1988 yılında Eskişehir’de doğmuş, ilköğretim ve lise eğitimini Eskişehir’in Çifteler ilçesinde tamamlamıştır. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde 2011 yılında tamamlamıştır. 2014 yılında aynı üniversitenin Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Yüksek Lisans Programı’ndan mezun olmuş; 2020 yılında Sosyal Psikoloji alanında doktora derecesini almıştır. 2014-2017 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında Araştırma Görevlisi olarak görev yapmıştır. 2017 yılından itibaren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak görevini sürdürmektedir. Sosyal psikoloji ve endüstri/örgüt psikolojisi alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Bu alanlarda hâlihazırda yayınlanmış; şu an basım, değerlendirme ve yazım aşamalarında olan uluslararası ve ulusal makaleleri bulunmaktadır. Akademik ilgi alanları arasında toplum ve birey etkileşimi, grup içi davranışlar, sosyal uyum, algı, tutumlar, stres, motivasyon, liderlik, iş stres faktörleri, işsizlik ve iş güvencesizliği konuları yer almaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora sürecinde TÜBİTAK başarı bursları kazanmıştır. 2019 ve 2020 yılları arasında, TÜBİTAK doktora sırası araştırma bursunu almaya hak kazanarak on iyi ay boyunca Stockholm Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde misafir araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Misafir olunan bu üniversite bünyesinde bulunan akademisyenler ile işbirlikleri halen devam etmektedir.