avatar
Muhterem DİLBİRLİĞİ Dr. POLİS AKADEMİSİ, GÜVENLİK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ, CEZA ADALETİ ANABİLİM DALI
Yayın 5 Hakemlik 9 TR Dizin Atıf 1
5 Yayın
9 Hakemlik
1 TR Dizin Atıf

Uzmanlık Alanları

Hukuk Eğitimi Hukuk ve Din Kamu Hukuku Anayasa Hukuku Avrupa Birliği Hukuku Uluslararası Kamu Hukuku Kamu Yönetimi Hukuk Sosyolojisi Avrupa Aşırı Sağı, İnsan Hakları Din ve Vicdan Özgürlüğü İslam Karşıtlığı Irkçılık Avrupa Din Politikası Almanya Din Politikası Eğitim Hakkı Nefret Söylemi Ayrımcılık

Biyografi

1969 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. 1986 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Lisesinden mezun olarak, aynı yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde üniversite eğitimine başladı. 1993 yılında Ankara Üniversitesinden mezun oldu. Avukatlık stajı sonrasında, 1994 yılında Kırıkkale Üniversitesi İktisadi İdari bilimler Fakültesi, Uluslarası İlişkiler Bölümü, Devletler Genel Hukuku alanında araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı. 1994 yılında başladığı, Kırıkkale Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi ana bilim dalındaki tezli yüksek lisansını, 1996 yılında tamamladı. 1999 yılında Kırıkkale Üniversitesindeki görevinden ayrıldı ve Almanya’ya yerleşti. 2015-2020 yıllarında Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Genel Kamu Hukuku ana bilim dalında, „AVRUPA’DA DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ BAĞLAMINDA ALMANYA ÖRNEĞİ“ başlılı doktora tezini başarıyla savunarak hukuk doktorasını tamamladı.
1999-2015 yılları arasında Almanya'da Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi nezdinde yeminli tercümanlık ve Düsseldorf Barosuna kayıtlı olarak serbest avukatlık yaptı. Almanya’da bulunduğu yıllarda aynı zamanda başta Almanya İslam Konseyi olmak üzere, pek çok sivil toplum örgütü ve islami çatı kuruluşlarında görev yaptı. 2013-2015 yılları arasında Federal Hükümetçe desteklenen Avicenna Vakfı Genel Kurul Üyeliğine seçildi. 2015 Haziran-Kasım aylarında THK üniversitesi Genel Sekreter Yardımcsı ve Genel Sekreter vekili olarak çalıştı. 2016 Şubat-Ağustos ayları arasında TİKA‘da sözleşmeli hukuk müşaviri olarak görev yaptı. 8 Ağustos 2016 tarihinde öğretim görevlisi olarak Polis Akademisinde göreve başladı. 2020 Şubat ayından itibaren Dr. Öğretim üyesi olarak halen Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü, Ceza Adaleti Anabilim Dalında görevine devam etmektedir.
Ağırlıklı çalışma alanları, İnsan Hakları, Avrupa’da Din ve Vicdan Özgürlüğü, Avrupa’da Irkçı Yapılar, Nefret Suçları dır.

Kurum

POLİS AKADEMİSİ, GÜVENLİK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ, CEZA ADALETİ ANABİLİM DALI

Popüler Yayınları

Avrupa Aşırı Sağının Görünüş Şekilleri: Almanya Örneği
Yayın Bilgisi: 2017 , Liberal Düşünce Dergisi
DOI: -
ATIF 0 FAVORİ 1 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 1683

0

1

1683

0

1

654

Yayınlar

0

657

1

654

Avrupa Aşırı Sağının Görünüş Şekilleri: Almanya Örneği
Yayın Bilgisi: 2017 , Liberal Düşünce Dergisi
DOI: -
FAVORİ 1 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 1683

1

1683

0

1207

Crossref atıf bulunmamaktadır.
İnteraktif Rehber Aracı
Panel tanıtımını görmek istiyorsanız Turu Başlat' a tıklayabilirsiniz.