Vildan IŞIK, 1973 yılında Osmaniye’de doğdu. 2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden '20. yy’da Rastlantı ve Rastlantısallık Sorunsalı' isimli tezi ve Yapı Kredi Sanat ve Kültür Merkezi’nde açtığı kişisel resim sergisi ile mezun oldu. 2006 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Bölümünden '1930-1970 Tarihleri Arasında Türk Resminde Sanat Tartışmaları ve Tartışmaların Odağındaki Sanatçı: Bedri Rahmi Eyüboğlu' tezi ile yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2012'de Seul, Güney Kore’de holografi üzerine araştırmalar yaptı ve 2013'te Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nden 'Sanatsal İfade Aracı Olarak Holografi' adlı teziyle yeterlilik aldı. Ayrıca 'Holografi-Resim-Fotoğraf İlişkisi Üzerine' adlı hologram sergisini gerçekleştirdi. 1999-2014 yılları arasında farklı kurum ve kuruluşlarda görev yapan Doç. Dr. IŞIK, 2016 yılından beri Düzce Üniversitesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nde görev yapmakta ve çalışmalarına Düzce’de devam etmektedir.