Şükrü Halûk AKALIN Prof. Dr. HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ, SÖZLÜK BİLİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MEREKZİ
Yayın 1 Atıf 0 Hakemlik 4
1 Yayın
0 Atıf
4 Hakemlik

Uzmanlık Alanları

Yeni Türk Dili (Eski Anadolu, Osmanlı, Türkiye Türkçesi) Kuzey-Batı (Kıpçak) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Güney-Batı (Oğuz) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Filoloji Dilbilimi Türk İşaret Dili Tarihi Sözlük bilimi Leksikografi Lexicography Sözcük bilimi Lexicology

Biyografi

1956 yılında Adana’da dünyaya geldim. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 1987 yılında İstanbul Üniversitesinde Saltuk-name (İnceleme-Söz Dizimi-Metin) adlı doktora tezimi savunarak Yeni Türk Dili bilim dalında doktor unvanını aldım.Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği, Kültür Bakanlığına bağlı olarak kurulan Ansiklopedik Evliya Çelebi Seyahatnamesi Yayın Bürosu memurluğu, Çukurova Üniversitesi Türk Dili okutmanlığı yaptım. 1989’da Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne yardımcı doçent olarak atandım. Ekim 1990’da doçentlik, Ocak 1996'da profesörlük kadrolarına atandım.1995 yılında Türk Dil Kurumu aslî üyeliğine, 1998’de ise Türk Dil Kurumu Yürütme Kurulu üyeliğine seçildim. 15 Nisan 2001 tarihinde de Türk Dil Kurumu Başkanlığına atandım. Genel Sekreterliği Almanya’da bulunan Uluslararası Sürekli Altayistik Konferansı’nın (Permanent International Altaistic Conference PIAC) 2003 yılında dönem başkanlığını yaptım. Tataristan Bilimler Akademisi ve Kırgızistan Cengiz Aytmatov Akademisi şeref üyeliğine seçildim.Türk Dil Kurumu Başkanlığı görevini yaklaşık 11 yıl yürüttükten sonra 12 Ocak 2012 tarihinde asıl kadromun bulunduğu Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümündeki öğretim üyeliğine döndüm. Ağustos 2016 - Nisan 2018 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttüm. Hâlen Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda, kurucusu olduğum Hacettepe Üniversitesi Sözlük Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürlüğü görevini yürütmekteyim.

Kurum

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ, SÖZLÜK BİLİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MEREKZİ
Makalelerin Yayınlandığı Dergiler
^: Atıf sayıları CrossRef'ten çekilmektedir. Popüler yayınlar, DergiPark'ta araştırma yapan araştırmacılar tarafından favoriye eklenme istatistiğine göre otomatik belirlenmektedir. Bu sayfada görüntülenen istatistikler anlık değerler olmayıp, gerçek istatistikler arasında 24 saate kadar gecikme olabilmektedir.