Necdet Umut Orcan, 1992 yılında Ankara'da doğmuştur. Lise öğrenimini Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesinde, lisans ve yüksek lisans öğrenimini sırasıyla Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde görmüştür. Lisans öğrenimi sırasında Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında Siena Üniversitesinde (İtalya) bulunmuş, doktora sürecinde Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu kapsamında Wisconsin Üniversitesinde David S. Schwartz danışmanlığında çalışmalar yürütmüştür. Hâlihazırda Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Anabilim Dalında doktor araştırma görevlisi olarak çalışmakta, çalışmaları insan hakları hukuku ve anayasa hukuku üzerine yoğunlaşmaktadır. Çok iyi düzeyde İngilizce ve İtalyanca, orta düzeyde Fransızca bilmektedir.