ISSN: 2651-2963
e-ISSN: 2651-2963
Başlangıç: 2018
Yayımcı: Murat ARICI
Kapak Resmi
 

MetaZihin Dergisi, yılda iki kez (Haziran ve Aralık aylarında) yayımlanan, hakemli, uluslararası akademik bir dergidir. Yayın dili Türkçe ve İngilizce olup öncelikle yapay zeka ve zihin felsefesi alanlarında yazılmış araştırma makalelerini yayımlamaktadır. Dergi, yapay zeka ve zihin felsefesi alanlarına ait “çeviri,” “söyleşi,” ve “kitap değerlendirmesi” gibi çalışmalara da bünyesinde yer vermektedir. İstisnai durumlarda felsefenin diğer alanlarına giren araştırma makalelerini de “konuk makale” başlığı altında ve her sayı için en fazla bir adet olmak üzere kabul etmektedir.

MetaZihin, akademik saygınlığı, tarafsızlığı, özgünlüğü ve yenilikçiliği ilke edinmiş bir spesifik alan dergisi olup yapay zeka ve zihin felsefesi alanlarına özgü Türkiye’de yayımlanan ilk uluslararası hakemli felsefe dergisi olma özelliği taşımaktadır. MetaZihin’e gönderilen tüm çalışmalar eşit süreçlerden geçirilir ve tüm çalışmalar için “çift taraflı kör hakemlik” sistemi uygulanır.

MetaZihin; yapay zeka ve zihin felsefesi alanlarının Türkiye’deki gelişimine katkıda bulunmak, önemi giderek artan bu alanlarda özgün çalışmalar üretilmesini sağlamak, bu iki alanda üretilmiş uluslararası literatürün Türkçeye aktarımına katkıda bulunmak, insan varoluşunun ayrılmaz unsurları olan zihin, bilinç, özbilinç, zeka ve farkındalık gibi kavramların anlam ve göndermelerine kuramsal bir zemin hazırlamak, bu alanlarda çalışan araştırmacı ve akademisyenlere kaynak ve literatür sunmak gibi amaçları bir arada toplamaktadır.