avatar
Özgür AY Doç. Dr. Uşak Üniversitesi
Yayın 1 Hakemlik 10
1 Yayın
10 Hakemlik

Uzmanlık Alanları

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Güney-Batı (Oğuz) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Güney-Doğu (Yeni Uygur/Özbek) Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Karşılaştırmalı ve Ulusötesi Edebiyat Sümeroloji Türk Dili ve Edebiyatı Eski Türk Dili (Orhun, Uygur, Karahanlı) Tarihi Kuzey Doğu Türk Dili (Harezm, Kıpçak, Çağatay) Yeni Türk Dili (Eski Anadolu, Osmanlı, Türkiye Türkçesi) Türk Halk Bilimi Türkiye Dışındaki Türk Halk Bilimi Türkiye Sahası Türk Halk Bilimi

Biyografi

22 Haziran 1978 tarihinde Denizli’de dünyaya gelir. 1998 yılında AKÜ, Uşak Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümünden bölüm ikincisi olarak mezun olur. Aynı yıl bitirdiği bölüme araştırma görevlisi olarak atanır. 1998 yılında, AKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalında yüksek lisans öğrenimine başlar. 2001 yılında “Türkiye Türkçesi Ağızlarında Fiil Çekimi” adlı yüksek lisans tezini tamamlayarak mezun olur. 2001-2002 yılları arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Merkez Daire Başkanlığı emrinde yedek subay olarak askerlik görevini yerine getirir.
2002 yılında Ege Üniversitesi, Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, Türk Dili ve Lehçeleri Anabilim Dalında doktora eğitimine başlar ve doktora süresi boyunca bu bölümde araştırma görevlisi olarak görev yapar. 2007 yılında “Abdurrahim Ötkür'ün 'İz' Romanı (İnceleme-Metin-Aktarma-Dizin) adlı tezini savunarak doktora eğitimini tamamlar. 2008 yılında AKÜ Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümüne yardımcı doçent olarak geçiş yapar. 2011 yılında AKÜ Türk Dünyası Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak atanır.
2012 yılında Uşak Üniversitesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünü kurmak üzere Uşak Üniversitesine yardımcı doçent olarak geçiş yapar. 2012-2015 yılları arasında Uşak Üniversitesi TÖMER müdürü olarak görev yapar. 2017 yılında Doçent unvanını alır. 2018 yılından bu yana Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk sahibidir. Alanı ile ilgili 7 kitabı ve 30’a yakın bildiri ve makalesi bulunmaktadır.

Kurum

Uşak Üniversitesi

Yayınlar

0

391

Makalelerin Yayımlandığı Dergiler
Crossref atıf bulunmamaktadır.
İnteraktif Rehber Aracı
Panel tanıtımını görmek istiyorsanız Turu Başlat' a tıklayabilirsiniz.