avatar
Selçuk Uygun Prof. Dr. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
Yayın 3 Hakemlik 13
3 Yayın
13 Hakemlik

Uzmanlık Alanları

Eğitim Programları ve Öğretim Eğitimin Felsefi ve Sosyal Temelleri Osmanlı Eğitim Tarihi

Biyografi

1970 Antalya doğumludur. 1993 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir yıl sınıf öğretmeni olarak çalıştı. 1995 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisansını tamamladı. 1997 yılında doktora programına devam etmek için Çanakkale’den Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’ne görevlendirildi. 2003 yılında Ankara üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı’nda ‘Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri’ doktora programını tamamlayarak eğitim doktoru (Phd) unvanını aldı.
2005 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Yardımcı Doçent oldu. 2010 yılında Doçent oldu. 2011 yılında Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne Doçent öğretim üyesi olarak atandı. 2012-2014 yılları arasında Akdeniz üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevinde bulundu. 2015 yılında Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ne Profesör öğretim üyesi olarak atandı. 2019-2024 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde çalıştıktan sonra  Mart 2024 yılından itibaren tekrar Akdeniz Üniversitesinde Prof. Dr. öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir.
Lisans ve lisansüstü programlarda “Eğitim Bilimine Giriş”, “Türk Eğitim Tarihi”, “Eğitimin Tarihsel Temelleri”, “Çağdaş Eğitim Akımları”, “Türk Eğitim Sisteminin Sorunları”, “Karşılaştırmalı Öğretmen Eğitimi Programları” vb. derslere giren Uygun, evli ve 2 çocuk babasıdır. “Tanıkların Dilinden Bir Dönem Öğretmen Okulları”, “Türk Eğitim Sistemi Sorunları”, “Türkiye’de Eğitimde Millilik Yönelim ve Yaklaşımları”, “Köy Enstitülü Öğretmenler”, Ah Şu Okullar Yok mu Okul Eleştirileri ve Sınıf Dışı Eğiti” gibi kitaplarının yanısıra ulusal ve uluslararası düzeyde birçok makale, bildiri ve kitap türünden çalışmaları bulunmaktadır. 

Kurum

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

Yayınlar

0

198

Halil Fikret Kanad’ın Milliyet İdeali ve Topyekûn Millî Terbiye Yaklaşımı
Yayın Bilgisi: 2022 , Liberal Düşünce Dergisi
DOI: 10.36484/liberal.1121692
FAVORİ 0 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 293

0

293

0

106

Crossref atıf bulunmamaktadır.
İnteraktif Rehber Aracı
Panel tanıtımını görmek istiyorsanız Turu Başlat' a tıklayabilirsiniz.