avatar
Alper Çabuk Prof. Dr. Eskişehir Teknik Üniversitesi
Yayın 2 Hakemlik 10 TR Dizin Atıf 16
2 Yayın
10 Hakemlik
16 TR Dizin Atıf

Uzmanlık Alanları

Ekoloji, Sürdürülebilirlik ve Enerji Mimarlık ve Tasarımda Bilgi Teknolojileri Peyzaj Mimarlığında Bilgisayar Teknolojileri Tasarım Araçları ve Teknolojisi Yapı, Çevre, Yerleşim ve Ürünlerde Koruma, Restorasyon, Yenileme

Biyografi

Ankara Anadolu lisesinden mezun olduktan sonra lisans eğitimimi Peyzaj Mimarlığı Alanında, yüksek lisans eğitimlerimi Peyzaj Planlama ve Çevre Yönetimi alanlarında, doktora eğitimimi ise Çevre Ekonomisi alanında tamamladım. Sırasıyla Ankara Üniversitesinde, University of Massachussetts'de (Dünya Bankası Bursuyla), TUBİTAK'ta, American Geomatics Group, Geotech Şirketinde ve son olarak Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü ve Yer ve Uzay Bilimleri Enstitülerinde görev aldım. 9 sene Yer ve Uzay Bilimleri Enstitü Müdürlüğü yanı sıra Mimarlık, Temel Tasarım Eğitimi ve Moda Tasarımı Bölümlerinde Bölüm Başkanı görevleri yaptım, Uzaktan Algılama ve CBS ABD Başkanlığı görevini üstlendim. Eskişehir Teknik Üniversitesinde Rektör Yardımcısı ve Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı olarak görev yaptım. Halen Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorum.

Çevreye tehdit olmayan ve çevrenin özellikle afetlerin tehdit etmediği insan yerleşimlerinin araştırılması amacıyla özellikle coğrafi bilgi sistemleri başta olmak üzere, uzaktan algılama, yersel fotogrametri, hava fotogrametrisi vb teknolojilerin kullanılması ve yaygınlaşması amacıyla çok sayıda ulusal-uluslararası projede çalıştım, çeşitli akademik programların ve eğitim programlarının kuruluşunda katkılar sağladım, çok sayıda ulusal ve uluslararası kuruluşla bu maksatla işbirliği yaptım.

Özetle yere - dünyaya - saygı duyan nesillerin yetişmesine ve bu nesillerin yolunu aydınlatacak projelere katkı sağlamaya çalışan bir Dünya ve vatan sevdalısıyım. Bugüne kadar çok sayıda ışık yaktım, bunların önce ülkemizi, ardından dünyayı aydınlatmasını görmek için elimden gelen herşeyi yapmaya çalışıyorum. Bu ışıkların dünyamızı aydınlatmasına katkı sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurum

Eskişehir Teknik Üniversitesi
Crossref atıf bulunmamaktadır.
İnteraktif Rehber Aracı
Panel tanıtımını görmek istiyorsanız Turu Başlat' a tıklayabilirsiniz.