Dr. E. Mine SOYLU doktorasını 1999 yılında Akdeniz Üniversitesi'nden almıştır. Eylül 2000'den beri Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'nde çalışmaktadır. Bitki Patolojisi alanında 30 yılı aşkın araştırma deneyimine sahiptir ve yüksek lisans ve doktora çalışmalarına rehberlik etmiştir. Bu alandaki birçok yurtiçi ve yurtdışı dış destekli projenin Baş Araştırmacısıdır.
Prof.Dr. Soylu, 100'den fazla araştırma makalesi, kitap bölümü ve konferans bildirisi yayınlamış ve bitki uçucu yağları ve özleri gibi doğal antimikrobiyal ajanlar, bitki fungal patojenlerine karşı indüklenmiş direnç, antagonist ve PGPR bakterileri kullanarak toprak kaynaklı, hasat sonrası fungal patojenlerin biyolojik kontrolü, bitki patojen etkileşimleri ve bitki savunma mekanizmalarının karakterizasyonu konularında önemli katkılarda bulunmuştur. Çalışmalarına yoğun bir şekilde atıfta bulunulmuş ve Tarım Bilimleri alanında belirli dergi kategorisinde "En Çok Atıf Alan 10 Makale" arasında yer almıştır. Elsevier, Springer, Taylor & Francis vb. tarafından yayınlanan çeşitli saygın dergilerde Baş Editör, Yayın Kurulu Üyesi ve Hakem olarak görev yapmaktadır.
Araştırma İlgi Alanları
Klasik morfolojik ve moleküler yöntemler kullanılarak bitki fungal hastalık etmenlerinin karakterizasyonu ve tanımlanması, Bitki hastalık mekanizmalarının indüksiyonu, Bitki-patojen etkileşimleri ve bitki patojenlerine karşı bitki hastalık direnç mekanizmalarının karakterizasyonu, Antagonistik bitki büyümesini teşvik eden rizobakteriler (PGPR), endofitler veya bitki kompostu kullanılarak bitki fungal hastalıklarının biyolojik kontrolü Abiyotik elisitörler kullanılarak fungal ve bakteriyel hastalıklara karşı indüklenmiş direnç, Bitki uçucu yağlarının kimyasal karakterizasyonu, Toprak kaynaklı ve tohum kaynaklı fungal ve bakteriyel hastalıklara karşı bitki özü ve uçucu yağların kullanımı.