Mithat ATABAY Yrd. Doç. Dr. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü
Yayın 6 Atıf 2 Hakemlik 5
6 Yayın
2 Atıf
5 Hakemlik

Uzmanlık Alanları

Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler Siyaset Bilimi

Biyografi

1964 yılında Ankara’nın Nallıhan ilçesinde doğdu. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi bilim dalında “Çok Partili Dönemde Bir Muhalefet Partisi: Muhalefet Partisi (20 Temmuz 1948-27 Ocak 1954)” adlı tezle bilim uzmanı unvanını aldı. 1999 yılında yine aynı üniversitede “II. Dünya Savaşı Sırasında Türkiye’de Milliyetçilik Akımları” adlı teziyle Tarih doktoru oldu.
18 Mart 2002 tarihinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim dalına yardımcı doçent olarak atandı. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 2002-2003 yıllarında Müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 2 Ekim 2006 tarihinden itibaren Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi Müdürlüğü ile Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanlığı görevlerini 2012 yılına kadar sürdürdü.
Çanakkale Savaşları, 1.Dünya Savaşı, Düşünce tarihi, kültür tarihi, dış politika, Balkanlar ve Ortadoğu konusunda bilimsel çalışmaları vardır. Çeşitli bilimsel dergi, popüler süreli yayın ve gazetelerde beşyüzden fazla tarih alanında yayınlanmış makale ve yazıları ile röportajları vardır.
2020 yılı sonu itibarıyla yayımlanmış bilimsel elli beş kitabı bulunmaktadır.  

Kurum

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü
^: Atıf sayıları CrossRef'ten çekilmektedir. Popüler yayınlar, DergiPark'ta araştırma yapan araştırmacılar tarafından favoriye eklenme istatistiğine göre otomatik belirlenmektedir. Bu sayfada görüntülenen istatistikler anlık değerler olmayıp, gerçek istatistikler arasında 24 saate kadar gecikme olabilmektedir.