e-ISSN: 2618-5903
Başlangıç: 2017
Yayın Aralığı: Yılda 2 Sayı
Yayıncı: Cihad ÖZSÖZ
Kapak Resmi
       

sosyoloji notları olarak beşinci cildin ilk sayısıyla sekinci kez sizlerle buluşabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bir önceki sayıda da değindiğimiz zorlu süreçlerin devam ettiği bir 2021 yılı tecrübe ediyoruz. Sağlık krizleri ve çevre felaketlerinin hepimizi tedirgin ettiği süreçler dünya çapındaki politik ve ekonomik sorunlarla birleşince sosyolojinin gündemi hayli yoğun oluyor elbette.
Bu sayımızda bu yoğun gündeme temas eden bazı çalışmalar yer alıyor. Göç, yoksulluk ve neoliberalizm tartışmalarına dair metinler sayfalarımız arasında yerini aldı. Bu alanlarda özellikle saha verilerine dayanan çalışmaların önemi her geçen gün artıyor. Nicel ve nitel yöntemleri birbirine rakip gören yaklaşımları bir yana bırakıp bu iki yöntemin birbirini desteklediğinde çok kıymetli sonuçlar ortaya koyduğunu kabul ettiğimizde güncele dair daha sağlıklı değerlendirmeler yapma imkânı bulabiliyoruz.
Umarız sosyolojinin çeşitli alanlarında yapılan ve güncel sorunlara dair önemli analizler sunan tüm çalışmalar toplum sağlığını ve huzurunu tesis etme yolunda alınan kararlar için yol gösterici olur. Bilimin gündelik hayatımıza temasının mümkün olabilmesi için bilim insanlarının bu sorumluluğunun hem kendileri hem de karar mekanizmaları tarafından kabul edilmesi önemli bir aşama.
Bir sonraki sayımızda yine kıymetli çalışmaları sizlerle paylaşabilmek ümidiyle iyi okumalar diliyoruz.

sosyoloji notları