Şeref SAĞIROĞLU Prof. Dr. GAZI UNIV
Yayın 23 Atıf 6 Hakemlik 10
23 Yayın
6 Atıf
10 Hakemlik
Takipçi
Takip Edilen

Uzmanlık Alanları

Risk Analizi Yapay Zeka Mühendislik Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Bilgisayar Yazılımı Büyük Data

Biyografi

Prof. Şeref Sağıroğlu; Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesidir. Gazi Üniversitesi Yapay Zeka ve Büyük Veri Analitiği ve Güvenliği Merkez Müdürü görevini yürütmektedir.

Prof. Sağıroğlu, ülkemizde bilgi güvenliği, siber güvenlik ve büyük veri analitiği, güvenliği ve mahremiyeti konularında çalışmalar yapmaktadır. 20’nin üzerinde yayınlanmış kitabı bulunmaktadır. Biri amerikan patenti olmak üzere alındığı ve müracaat aşamasında olan 10’un üzerinde patenti, 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası indeksli dergilerde yayınlanmış makalesi ile 300’e yakın ulusal ve uluslararası yayımlanmış bildirisi ve 9000’in üzerinde atıfı bulunmaktadır. Bilgi güvenliği alanında iki akademik derginin de baş editörlüğünü yapmaktadır.

Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı (www.iscturkey.org), IEEE Uluslararası Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Konferansı (www. ubmk.org), IEEE Uluslararası Makine Öğrenmesi ve Uygulamaları Konferansı (www.icmla-conferences.org), Büyük Veri Analitiği, Güvenliği ve Mahremiyeti Ulusal Kamu Çalıştayı (bigdatacenter.gazi.edu.tr), Ulusal Siber Terör Konferansı (www.siberteror.org), Açık Veri Türkiye Konferansı (www.acikveriturkiye. org), Siber Güvenlik ve Savunma Çalıştayı (www.iscturkey.org), UluslararasıAdli Bilişim ve Güvenlik Sempozyumu (www.isdfs.org) gibi konferansların başkanlığını veya eşbaşkanlığını yürütmüş veya yürütmektedir.

Bilgi Güvenliği Derneği (BGD), Türk Bilim Araştırma Vakfı (TÜBAV), Geleceği Önemseyenler Derneği (GÖNDER) Kurucu Üyesidir. İki dönem, BGD Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TÜBAV Genel Başkanlığı, Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, Kısa bir süre Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı görevini gibi görevleri yürütmüştür.

Gönüllü olarak pek çok sosyal projeyi de yürütmüş olan Sağıroğlu, TÜBİTAK, Cumhurbaşkanlığı DDO, Avrupa Birliği, BAP gibi Bilimsel Araştırma Projeleri tamamlamış veya yürütmeye devam etmektedir. IEEE gibi ulusal ve uluslararası konferanslarda, Bilgi Güvenliği, Büyük Veri, Siber Güvenlik ve Savunma, Akıllı Şebekeler, Yapay Zeka, Biyometrik Uygulamalar, İnovasyon Kültürü Oluşturma gibi konularda davetli konuşmacı olarak seminer ve konferanslar vermiş ve vermeye devam etmektedir.

Son dönemde ise ülkemizde yeni alanlarda Türkçe içerik oluşturma konusunda projeler yürütmekte ve özellikle de Yapay Zeka ve Büyük Veri Kitap Serisi, Siber Güvenlik ve Savunma Kitap Serisi, Dijital Okur Yazarlık Kitap Serisi gibi projelere Editör olarak katkı vermektedir.

Prof. Sağıroğlu; Gazi Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, ISACA Ankara Chapter Akademi Koordinatörlüğü, Yükseköğretim Kurulu Siber Güvenlik Çalışma Grubu Üyeliği, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yazılım Sektörü Çalışma Grubu Üyeliği, BGD Yönetim Kurulu Üyeliği, IPV6Forum Turkey Başkanlığı, IEEE üyeliği, IEEE Biyometrik Görev Gücü Üyeliği, ACM Üyeliği, Avrupa ETSI Standartları Gözlemci Komisyon Üyeliği, AB Projeleri Danışmanlığı, Sektör Proje Danışmanlığı, Futuretech Genel Müdürlüğü gibi görevleri yürütmektedir. Havelsan, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, gibi kurumlarda danışmanlık ta yapmış olan Sağıroğlu, şu anda Gazi Üniversitesi Yapay Zeka ve Büyük Veri Analitiği ve Güvenliği Merkez Müdürlüğü görevini yürütmektedir. 

Kurum

GAZI UNIV

Popüler Yayınları

Yayınlar

0

ATIF

0

FAVORİ
Filo yönetimi için büyük veri temelli yeni sürücü davranış modelleri
Yazarlar: Ramazan TERZİ , Şeref SAĞIROĞLU , Özge ÇÖÇÜ, Rabia ARKAN, Merve TOSUN, Yusuf TULGAR
DOI: 10.17341/gazimmfd.598581
ATIF 0 FAVORİ 0

0

ATIF

0

FAVORİ
Mahremiyet Korumalı Büyük Veri Yayınlama İçin Kavramsal Model Önerileri
Yazarlar: Yavuz CANBAY , Yılmaz VURAL, Şeref SAĞIROĞLU
Yayın Bilgisi: 2020 , Politeknik Dergisi
DOI: 10.2339/politeknik.535184
ATIF 1 FAVORİ 0

1

ATIF

0

FAVORİ

2

ATIF

0

FAVORİ

1

ATIF

0

FAVORİ

0

ATIF

0

FAVORİ

1

ATIF

0

FAVORİ
DETERMINATION OF POTENTIAL CRIMINALS IN SOCIAL NETWORK
Yazarlar: Eyüp Burak CEYHAN , Şeref SAĞIROĞLU , Ramazan CESUR, Ayten KERMEN
Yayın Bilgisi: 2017 , Gazi University Journal of Science
DOI: -
ATIF 0 FAVORİ 0

0

ATIF

0

FAVORİ
ULUSAL VERİTABANI VE ATIF İNDEKSİ KURULUMU İÇİN STRATEJİLER, PROBLEMLER VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Yazarlar: Şeref SAĞIROĞLU , Murat DENER, Silver GÜNEŞ , Abdülkadir GÜLLÜ, Adem TATAROĞLU, Abdullah ORMAN , Duygu SİNANÇ, Ramazan TERZİ, Hakan ŞAHİN, Saliha ÇETİNYOKUŞ, Sezen SAVRAN, Hüseyin AKÇAY
DOI: -
ATIF 0 FAVORİ 0

0

ATIF

0

FAVORİ

0

ATIF

0

FAVORİ
Cyber Security Analysis of Turkey
Yazarlar: Hakan Senturk, Zaim Çil, Şeref Sağıroğlu
DOI: -
ATIF 0 FAVORİ 0

0

ATIF

0

FAVORİ

0

ATIF

0

FAVORİ
^: Atıf sayıları CrossRef'ten çekilmektedir. Popüler yayınlar, DergiPark'ta araştırma yapan araştırmacılar tarafından favoriye eklenme istatistiğine göre otomatik belirlenmektedir. Bu sayfada görüntülenen istatistikler anlık değerler olmayıp, gerçek istatistikler arasında 24 saate kadar gecikme olabilmektedir.