e-ISSN: 2459-1734
Başlangıç: 2016
Yayımcı: Türkiye Kimya Derneği
Kapak Resmi
 

JOTCS-C (Türkiye Kimya Derneği Dergisi, Kısım C: Kimya Eğitimi), kimya öğretiminde ortaöğretim düzeyinden üniversite düzeyine kadar, etkin yenilikçi uygulamaların değerlendirildiği ve kimya eğitimi ile doğrudan ilgili konuların derinlemesine analizini içeren kuramsal ve uygulamalı özgün araştırma makalelerinin, inceleme ve derlemelerin yayınlandığı açık erişimli, ücretsiz ve uluslararası hakemli bir dergidir. Dergide daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış çalışmalara yer verilir. Yazar(lar) dergiye gönderdikleri makalenin herhangi bir yerde yayınlanmadığını garanti ederler.JOTCS-C 2013 yılından beri “Hakemli Dergi” statüsüne uygun; Eylül ve Mart aylarında olmak üzere yılda iki kez yayınlanır ve yayın dili Türkçe ve İngilizcedir. Değerlendirme çift kör hakemlik ile gerçekleştirilir. Yayın Kurulu kararıyla Özel Sayı olarak da yayımlanabilmektedir.

Dergide hem ortaöğretim hem de üniversite düzeyinde yayınlanan ulusal ve uluslararası kimya ders kitapları, kimya ile ilgili diğer kaynak kitaplar ve kimya öğretimine ve eğitimine yönelik kitap incelemelerine de yer verilir. Ayrıca ülkemizde kimya ile ilgili özel bir kimya konusunun öğretiminde sistematik bir derleme çalışması veya laboratuvar öğretimi ile ilgili deney örneklemelerine yönelik çalışmalar da yer alabilir.

Bu açık erişimli dergi CC-BY 4.0 ile lisanslanmıştır ve 12 Eylül 2012 tarihli BOAI’yi desteklemektedir. Dergimizde herhangi bir makale işleme ve gönderme bedeli talep edilmemektedir.