e-ISSN: 2822-5236
Başlangıç: 2022
Yayımcı: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
Kapak Resmi
 

Bölge Çalışmaları Dergisi (Journal of Area Studies, AJAS), Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Bölge Çalışmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan uluslararası, açık erişimli ve hakemli akademik bir dergidir. AJAS, 2022'den bu yana yılda iki kez Haziran ve Aralık aylarında yayımlanmaktadır.

Dergimiz, bölge uzmanlarının orijinal ve alana belirgin katkı sağlayacak çalışmalarını yayımlamayı hedeflemektedir. Disiplinlerarası bir bakış açısını önceleyen AJAS, dünyanın farklı bölgelerini, sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel açılardan inceleyen çalışmaları kabul etmektedir. Birincil veri içeren ve politika önerileri sunan çalışmalara öncelik verilmekle birlikte karşılaştırmalı yöntem ve vaka analizi kullanan çalışmalara da yer verilmektedir.

Dergide Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerinde özgün akademik çalışmalara yer verilmektedir.

Budapeşte Açık Erişim Girişimi ilkelerini benimseyen AJAS, içeriğine ücretsiz ve sınırsız erişilebilmesini temin eden açık erişimli bir dergidir.

Bölge Çalışmaları Dergisi’nde yayımlanan çalışmaların telif hakları yazarlarına aittir. Yazarlar gönderdikleri fikri eserin, Bölge Çalışmaları Dergisi tarafından [Creative Commons Atıf-GayrıTicari 4.0 Uluslararası (CC BY-NC 4.0)] lisansı ile yayımlamasına izin verirler.

Makale Gönderimine Açılacak Tarih: 1 Temmuz 2024

Kitap İncelemesi

Kitap İncelemesi: “Afrika’da Dinî ve Siyasi Hareketler”

Araştırma Makalesi

Examining the Japanese Fear of ISIS with Soft Terrorism Concept

Araştırma Makalesi

YOUTH PARTICIPATION IN SOUTH SUDAN'S CIVIL WARS: THE PERCEPTION OF VICTIMHOOD

Bilgilendirme

Bölge Çalışmaları Dergisi'nde yayınlanan eserler açık erişimlidir ve Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Okurlar, ticari bir amaçla kullanmamak ve gerekli olan hallerde atıfta bulunmak şartıyla, yazarların veya yayıncının izni olmaksızın Dergide yayınlanan eserlerin tam metinlerini okuyabilir, metinleri indirebilir, kopyalayabilir veya çoğaltabilirler.


Creative Commons Lisansı
Bölge Çalışmaları Dergisi Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.