Doç. Dr. Osman Nuri Demir Erzurum’da doğdu ve ilköğrenimini burada tamamladı. Daha sonra Adapazarı İmam Hatip Lisesi’nden, ve Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kelâm Bilim Dalı’nda “Gazzâlî’de Kurtuluş Kavramı” isimli yüksek lisans tezini hazırladı. Sonrasında yine Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kelâm Bilim Dalı’nda hazırladığı “Mâtürîdî’de İnsan Tasavvuru” başlığını taşıyan teziyle doktorasını tamamladı. Demir, halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi Kelam Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Yayımlanmış telif/tercüme eserleri ve makaleleri bulunan Demir, evli ve bir çocuk babasıdır.