e-ISSN: 2791-9420
Başlangıç: 2021
Yayıncı: İletişim ve Toplum Araştırmaları Merkezi (İTAM) Derneği
Kapak Resmi
       

open-access-logo-png-transparent.png

Duyurular

*JCSS açık erişim politikasını CC-BY-NC 4.0 olarak güncellemiştir. Makale içindeki gömülü lisanslar Eylül 2023 sayımızdan itibaren güncellenecektir.
* JCSS, Scopus, ESCI, DOAJ, TR DİZİN gibi uluslararası saygın indeksler tarafından değerlendirme altındadır.

Sayın Yazarlar,
Dergi şablonumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı stili Century Schoolbook, 12 Punto ve Satır Aralığı 1 olacak şekilde şablon kullanılarak çalışmalarınızı düzenleyebilirsiniz. Dergimize çalışma gönderirken:

  • Telif Hakkı Devir Formu(Buradan İndirebilirsiniz)
  •  İThenticate üzerinden alınan benzerlik raporu,
  • Yazar/yazarların bilgileri olduğu dosya, 
  • Etik kurul onayı gerektiren çalışmalar için Etik Kurul Onay Belgesi, çalışma ile birlikte yüklenmelidir.

Yüklenen çalışmanın iThenticate benzerlik oranı en fazla % 20 olmalıdır. Ayrıca çalışma gönderirken yazar isimleri ve bilgileri eklenmemelidir. 


Dergipark Arayüzüne Bilgi Girişi Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
1- Özet, başlık, anahtar kelime vb. gibi gerekli bilgilerin tümünde hem Türkçe hem de İngilizce bölümlerini doldurunuz.
2- Makale başlığını girerken yalnızca kelimelerin ilk harflerinin büyük olmasına özen gösteriniz. (Ör: Dijital İletişim Mecralarında Dezavantajlı Türlerin Sesi Olmak)
3- Dergipark arayüzüne makale kaynakçanızın tamamını girmeye özen gösteriniz. Bu kaynaklar ile metin içerisindeki kaynakların uyumlu olmasına, eksik ya da fazla kaynak girmemeye dikkat ediniz.
4- Yazar künye bilgilerini, yazar sıralamasını ve Orcid bilgilerini doğru giriniz.
5- Etik kurul raporlarında yer alan çalışma adı ile makale başlığınızın en az %80 uyumlu olmasına dikkat ediniz.
6- Makale başlığınızın 12 kelimeyi aşmamasına dikkat ediniz. (Zorunlu durumlarda editörler ile iletişime geçiniz).
7- Kaynaklarınızın APA 6 formatına uygun olmasına, sayfa, cilt, volume ve diğer bilgilerin doğru olmasına dikkat ediniz. Google Akademik alıntı aracılığı ile eklediğiniz kaynakları kontrol etmeniz faydalı olacaktır.
8- Yukarıdaki hususlara dikkat etmeyen çalışmalar hakem değerlendirme süreci başlatılmadan önce "yeniden gönderim" için yazara geri iade edilecektir.

----------------------------------------------The Journal of Communication and Social Studies (İletişim ve Toplum Araştırmaları Dergisi), 2021 yılının Ocak yayın hayatına başlamıştır. Belirlenen yayın ilkeleri ve yazım kurallarına uygun kaleme alınmış ve hakem değerlendirme süreçlerini başarıyla tamamlamış, Türkçe ve İngilizce çalışmalara yer vermektedir. Yayın Kurulunun, yayın ve yazım kurallarına uymayan yazıları yayınlamama veya düzeltilmek üzere yazara iade etme yetkisine sahip olduğu dergide yayınlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir. The Journal of Communication and Social Studies (İletişim ve Toplum Araştırmaları Dergisi)'ne gelen çalışmalar iThenticate programında benzerlik taramasından geçirilerek kontrol edilmektedir. 

2023 - Cilt: 3 Sayı: 1

Açık Erişim Politikası

İletişim ve Toplum Araştırmaları Dergisi, açık erişimli, çift kör hakemli bir dergidir. Hakem değerlendirmesi sonrasında kabul edilen her makale, yayınlandıktan hemen sonra çevrimiçi olarak ücretsiz olarak bir Creative Commons lisansı altında yayınlanır ve sürekli olarak çevrimiçi olarak barındırılır. Dergiye makale göndermenin herhangi bir bedeli yoktur.
İletişim ve Toplum Araştırmaları Dergisi, yayıncılıkta saydamlık, açık erişim sağlama ve bilginin paylaşılması politikasıyla yayımlanmaktadır. Dergimiz, Budapeşte Açık Erişim Girişimi‘ni desteklemektedir. Bu amaçla http://www.budapestopenaccessinitiative.org/boai-10-translations/turkish-translation web adresinde bulunan açık erişim politikaları, İletişim ve Toplum Dergisi Editörler Kurulu’nca benimsenmektedir.

Ayrıca, açık erişim sağlama politikaları kapsamında İletişim ve Toplum Dergisi’nde yayımlanan makaleler Creative Commons Atıf-GayrıTicari 4.0 Uluslararası (CC BY-NC 4.0) olarak lisanslıdır. CC BY-NC 4.0 lisansı, eserin ticari kullanım dışında her boyut ve formatta paylaşılmasına, kopyalanmasına, çoğaltılmasına ve orijinal esere uygun şekilde atıfta bulunmak kaydıyla yeniden düzenleme, dönüştürme ve eserin üzerine inşa etme dâhil adapte edilmesine izin verir.

Dergimizde yayınlanan eserler Creative Commons Atıf-Gayri Ticari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.