Prof. Dr. Hanifi Parlar, Biyoloji Öğretmenliği alanında lisans eğitimini Marmara Üniversitesinde (1992), Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yüksek lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesinde (2006), aynı alanda doktora eğitimini Marmara Üniversitesinde (2012) tamamladı. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı çeşitli özel kurumlarda 10 yıl öğretmen, okul müdür yardımcısı, okul müdürü, genel müdür gibi farklı pozisyonlarda çalıştıktan sonra İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümüne 2012 yılında Doktor Öğretim Üyesi olarak atandı. 2018 yılında Doçent olan Parlar, 2024 yılında Eğitim Bilimleri alanında Profesör oldu. Hâlen İstanbul Ticaret Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümünde görev yapan Prof. Dr. Hanifi Parlar'ın ulusal ve uluslararası dizinlerde taranan dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi mevcuttur. Prof. Dr. Hanifi Parlar'ın araştırma alanları arasında okul geliştirme, okul etkililiği, öğretim liderliği, öğretmen profesyonelliği, örgütsel gelişim, öğretim stratejileri ve eğitimde yenilik yer almaktadır.