Ayşe Zişan FURAT Prof. Dr. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, TÜRKİYAT ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ
Yayın 6 Hakemlik 38 CrossRef Atıf 0 TR Dizin Atıf 16
6 Yayın
38 Hakemlik
0 CrossRef Atıf
16 TR Dizin Atıf
Takipçi
Takip Edilen

Uzmanlık Alanları

İlahiyat Felsefe ve Din Bilimleri Din Eğitimi Eğitim Politikaları Eğitim Tarihi Balkanlar Bilim Tarihi Çokkültürlülük Avrasya

Biyografi

Prof. Dr. Ayşe Zişan Furat
2001 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümünden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora eğitimine devam etti. 2004 yılında XV. ve XVI. yy.’larda Fatih ve Süleymaniye Medreseleri’nde Verilen Din Eğitiminin Karşılaştırmalı Bir İncelemesi, isimli yüksek lisans ve 2009 yılında “Yetişkinlerin Yaygın Din Eğitiminde Televizyonun Yeri ve Fonksiyonları (İstanbul Örneği)- Sır Dizileri ve Dini Programlar–“ isimli doktora tezini tamamladı. 2001 yılında araştırma görevlisi olarak başladığı İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 2022 yılına kadar Din Eğitimi Doçenti olarak çalışmıştır. Şubat 2022 tarihinden itibaren İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, Avrasya Siyasi, Sosyal, Ekonomi ve Kültür Araştırmaları Anabilim Dalında Profesör olarak akademik faaliyetlerini sürdürmektedir.
Başta Almanya ve Bosna-Hersek olmak üzere pek çok ülkede akademik çalışmalarda bulundu. 2013 yılında Gayr-i Müslim İdare Altında Müslümanların Din Eğitimi (Avusturya-Macaristan Dönemi Bosna-Hersek 1878-1918) ve İslam Toplumunda Kimlik Oluşumu ve Din Eğitimi isimli çalışmalarını yayınladı. Başta Balkanlar ve Ortadoğu coğrafyasında İslam, medya ve eğitim konuları olmak üzere din eğitimi alanı ile ilişkili yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda akademik çalışması bulunmaktadır. 

Kurum

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, TÜRKİYAT ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ

Popüler Yayınları

Toplantı Özeti: I. Din Eğitimi Kongresi
Yazarlar: Ayse Zisan FURAT
DOI: -
ATIF 0 FAVORİ 1 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 1080

0

ATIF

1

FAVORİ

1080

TOPLAM İNDİRİLME SAYISI

Yayınlar

Din Öğretiminde Bilgi, Medya ve Teknoloji Okuryazarlığı Becerileri
Yayın Bilgisi: 2022 , Journal of Analytic Divinity
DOI: 10.46595/jad.1054087
ATIF 0 FAVORİ 0 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 345

0

ATIF

0

FAVORİ

345

TOPLAM İNDİRİLME SAYISI
Din Eğitimi Ekseninde Türkiye’de Medya ve Din Araştırmaları
DOI: -
ATIF 0 FAVORİ 0 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 2485

0

ATIF

0

FAVORİ

2485

TOPLAM İNDİRİLME SAYISI
Toplantı Özeti: I. Din Eğitimi Kongresi
DOI: -
ATIF 0 FAVORİ 1 TOPLAM İNDİRİLME SAYISI 1080

0

ATIF

1

FAVORİ

1080

TOPLAM İNDİRİLME SAYISI
^: Atıf sayıları CrossRef'ten çekilmektedir. Popüler yayınlar, DergiPark'ta araştırma yapan araştırmacılar tarafından favoriye eklenme istatistiğine göre otomatik belirlenmektedir. Bu sayfada görüntülenen istatistikler anlık değerler olmayıp, gerçek istatistikler arasında 24 saate kadar gecikme olabilmektedir.
: DergiPark Kullanıcı Rozeti hakkında bilgi almak için tıklayınız.